Badania DNA pozwoliły na rekonstrukcję wyglądu przedstawiciela kultury, która cztery tys. lat temu rozwijała się na Grenlandii. Wyniki analiz zamieszczono w najnowszym "Nature".
Ich właściciel, którego ochrzczono mianem Inuk, co w miejscowym języku znaczy "człowiek", był przedstawicielem kultury Saqqaq. Zdaniem naukowców, Inuk miał brązowe oczy i gęste, ciemne włosy, jednak z zakodowaną w genach tendencją do łysienia.
Badania genetyczne dowodzą, że metabolizm i budowa ciała Inuka wykazywały przystosowanie do życia w mroźnym klimacie. Morze było głównym żywicielem jego współplemieńców. Lud Saqqaq polował na foki i ptaki. Pozostałości archeologiczne wskazują, że zimą za schronienie służyły im cienkie namioty.
"To niezwykle niegościnne środowisko. Bardzo mnie zaskoczyło, że potrafili tam przetrwać" - komentuje współautor badań, prof. Eske Willerslev.
Dowiedziono też, że ludy najbliżej spokrewnione z kulturą Saqqaq to m.in. Czukczowie i Koriacy z północno-wschodniej Syberii. Zdaniem naukowców, współplemieńcy Inuka nie byli przodkami Inuitów, ani rdzennych Amerykanów.
Saqqakowie przywędrowali z Syberii na Alaskę i Grenlandię być może około 5.5 tys. lat temu. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób to zrobili, ponieważ nie było wtedy mostu lądowego przez cieśninę Beringa, łączącego Stary Świat z Nowym. "Albo przeprawili się na łodziach, albo zimą przeszli po lodzie" - spekuluje Willerslev.
Zagadką jest los ludu Saqqaq. Czy wyginęli z powodu zmian klimatu, czy rywalizacji z inną kulturą? "Nie mamy pojęcia" - przyznaje Willerslev. KRX
PAP - Nauka w Polsce
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.