W mózgach osób, które osiągnęły wysoką pozycję społeczną jest większa ilość receptorów dopaminy, niż u osób, którym nie udało się wspiąć po drabinie społecznej.
Naukowcy przeprowadzili wywiady z osobami biorącymi udział w eksperymencie. W ten sposób ocenili pozycję społeczną ochotników i ilość wsparcia otrzymywaną przez nich ze strony rodziny czy znajomych. Przebadali też mózgi ochotników za pomocą pozytronowej tomografii emisyjnej (PET). Dzięki tej technice mogli oszacować ilość receptorów dopaminy - neuroprzekaźnika związanego z uczuciami nagrody i motywacji - w mózgach badanych.
Następnie uczeni zestawili ze sobą dane z ankiety i skanów mózgów. "Wykazaliśmy, że mała ilość receptorów dopaminy jest związana z niskim statusem społecznym, zaś duża ilość wiąże się z wysokim statusem" - komentuje uzyskane wyniki dr Martinez, cytowana przez serwis Alphagalileo.
Podobny związek zauważono pomiędzy ilością receptorów, a ilością wsparcia ze strony przyjaciół, rodziny i partnerów, na jakie mogli liczyć badani. Te wyniki sugerują, że ludzie, którzy osiągają wysoki status społeczny częściej od innych osób uważają swoje życie za motywujące i przynoszące satysfakcję, a to dlatego, że więcej dopaminy oddziaływuje na ich mózgi.
"Dane te ukazują w ciekawym świetle dążenie do osiągnięcia pewnego statusu społecznego" - komentuje dr John Krystal, redaktor czasopisma "Biological Psychiatry", gdzie opublikowane zostały wyniki opisywanych badań. "To ma sens, że ludzie, którzy mają więcej receptorów dopaminy, czyli mają silniejszą motywację w sytuacjach społecznych, mają też lepsze osiągnięcia oraz cieszą się większym poparciem społecznym" - dodaje dr Krystal. SAG
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.