Nowe zastosowania rzadkiego pierwiastka - renu

Ren jest jednym z najrzadziej występujących pierwiastków. Jego zawartość w skorupie ziemskiej szacuje się na 0,0000001 proc. Służy m.in. do wytwarzania elementów grzewczych w elektronice, elementów silników rakietowych i lotniczych oraz urządzeń energetycznych.<strong> Dr inż. Katarzyna Leszczyńska-Sejda z Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach poszukuje nowych dróg wykorzystania istniejących produktów i źródeł renu. Chce poszerzyć asortyment związków renowych produkowanych w Polsce</strong>. Jej badania nad otrzymywaniem związków służących do wytwarzania proszków stopowych będą finansowane ze środków programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

"Ren jest zazwyczaj wydzielany z rud miedziowo-molibdenowych, które w pierwszym rzędzie wydobywane są ze względu na zawartą w nich miedź. W stanie litym ren jest metalem ciągliwym, wykazującym znaczną twardość, o wysokiej temperaturze topnienia (3180 st. Celsjusza) i gęstości (21,0 g/cm sześc.)" - mówi autorka projektu.

Jak wyjaśnia, ze względu na swoje specyficzne właściwości ren znalazł zastosowanie między innymi do produkcji stopów żaroodpornych wykorzystywanych do wytwarzania elementów grzewczych w urządzeniach elektronicznych i produkcji superstopów - wytrzymałych mechanicznie i termicznie, a stosowanych do wytwarzania dysz silników rakietowych i wirujących elementów w silnikach lotniczych oraz urządzeniach energetycznych.

Dr inż. Leszczyńska-Sejda dąży do opracowania procedur otrzymywania i redukcji wybranych związków renu, które pozwolą na uzyskanie proszków stopowych. Należą do nich: reniany(VII) różnych metali, związki renu ze skoordynowaną grupą ReO4- oraz kompozycje tlenków renu i ich mieszaniny, na różnych stopniach utlenienia, z tlenkami innych pierwiastków.

"Otrzymane w wyniku tego projektu proszki powinny stanowić półprodukt do wytwarzania nadstopów. Potencjalnym zastosowaniem uzyskanych wyników będzie stworzenie nowej, nowoczesnej instalacji do produkcji proszków stopowych w Polsce" - zakłada badaczka.

Pod kierownictwem liderki pracować będą dr inż. Grzegorz Benke, mgr inż. Krystyna Anyszkiewicz, dr Adriana Wrona, dr inż. Dorota Kopyto i mgr inż. Magdalena Grzegorczyk.

W pierwszej edycji programu "Lider" zainicjowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wybrano 23 spośród 202 zgłoszonych wniosków. Laureaci wykazali, że są przygotowani do podjęcia samodzielnej pracy badawczej wraz z utworzonymi przez siebie zespołem nad projektem, który znajdzie zastosowanie w praktyce. Na jego realizację każdy z nich otrzyma nawet do 1 mln zł. KOL

PAP - Nauka w Polsce

agt/ kap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: setki gatunków płazów znajdą się poza tolerowanym przez nie zakresem temperatur

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera