Wykłady otwarte UW w Międzynarodowym Roku Różnorodności Biologicznej

<strong>14 wykładów otwartych poświęconych wybranym zagadnieniom ekologii i ochrony środowiska przygotował Uniwersytet Warszawski. Zajęcia, organizowane już po raz 18, rozpoczynają się 18 lutego i potrwają aż do końca maja</strong>. Spotkania są elementem obchodzonego właśnie Międzynarodowego Roku Bioróżnorodności Biologicznej, dlatego prowadzący skupią się właśnie na tego typu zagadnieniach.

Organizatorem zajęć jest Uniwersyteckie Centrum Badań Nad Środowiskiem Przyrodniczym, a patronat nad cyklem sprawują: Ministerstwo Środowiska i Polski Komitet UNESCO.

Inauguracyjny wykłąd poprowadzi dr Janusz Radziejowski, który opowie o obszarach chronionych jako formie zarządzania różnorodnością biologiczną. Podczas drugiego lutowego spotkania Gerard Sawicki z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków wygłosi wykład pt. "Ptaki jako dobry wskaźnik jakości życia".

Tematami kolejnych zajęć będą: międzynarodowe programy edukacyjne dotyczące różnorodności biologicznej; Ameryka Łacińska; ekonomiczny wymiar różnorodności biologicznej w lasach; rola ogrodów botanicznych i banków genów w zachowaniu różnorodności biologicznej rodzimej flory; mechanizmy i ekologiczne skutki inwazji roślinnych; ochrona różnorodności biologicznej w rolnictwie.

Wykłady poprowadzą m.in. dr Anna Kalinowska z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Lech Płotkowski z Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, dr hab. Mirosław Nakonieczny z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego, dr Witold Lenart z Wydziału Geografii Uniwersytetu Warszawskiego.

Zajęcia będą się odbywały w każdy czwartek w godz. 16-18 na Wydziale Geologii UW (ul. Żwirki i Wigury 93, sala nr 1138, I piętro).

Cykl wykładów otwartych jest prowadzony na Uniwersytecie Warszawskim od roku akademickiego 1991/92. Z zajęć mogą skorzystać studenci warszawskich uczelni, nauczyciele, licealiści oraz inne osoby zainteresowane problematyką ochrony środowiska. Wykładowcami są wybitni specjaliści wywodzący się z UW, innych uczelni polskich i instytucji badawczych.

***

Międzynarodowy Rok Bioróżnorodności Biologicznej ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ma podnosić świadomość znaczenia różnorodności biologicznej dla dobrostanu ludzi na Ziemi, powstrzymywać aktualną tendencję zmniejszania się liczby gatunków na Ziemi i propagować pozytywne przykłady ratowania ginących gatunków. Ogólnopolski program obchodów opracowano w Uniwersyteckim Centrum Badań Nad Środowiskiem Przyrodniczym.

Szczegółowy wykaz tematyki wykładów jest dostępny na stronie: http://ucbs.geo.uw.edu.pl/ EKR

PAP - Nauka w Polsce

agt/ kpa/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Rekonstrukcja wybrzeża morskiego sprzed 400 milionów lat (rys. J. Zalewski)

    Polacy odkryli najstarsze ślady poruszania się kręgowców po lądzie, pozostawiły je ryby dwudyszne

  • Fot. Adobe Stock

    Behawiorystka: żyć jak kot z kotem, czyli źle

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera