Miejsce pierwszego lądowania człowieka na Księżycu pamiątką historii

Amerykański stan Kalifornia ogłosił chronioną pamiątką historyczną bazę w Morzu Spokoju na Księżycu, gdzie przeszło 40 lat temu pierwszy człowiek znalazł się na naturalnym satelicie Ziemi. Decyzję taką podjęło 8 członków kierownictwa stanowej komisji zasobów historycznych.

Celem decyzji jest włączenie miejsca lądowania załogi amerykańskiego statku kosmicznego "Apollo 11" na listę obiektów światowej spuścizny kulturalnej ONZ. W działaniach tych Kalifornię aktywnie wspierają władze stanów Floryda, Alabama, Nowy Meksyk i Teksas, które również uczestniczyły intensywnie w realizacji kosmicznego programu lotów statków "Apollo".

Jak poinformował przedstawiciel komisji Milford Donaldson, chodzi o ochronę ponad 100 obiektów, które załoga "Apollo 11" zostawiła na powierzchni Księżyca po historycznym lądowaniu 20 lipca 1969 roku. Są to sejsmografy, instrumenty, kamery, kontenery, anteny, a nawet puste pojemniki do przechowywania żywności i wody. Będą to również: amerykańska flaga zatknięta na Księżycu, lądownik księżycowego modułu z tabliczką i wygrawerowanymi na niej mapą półkul Ziemi oraz słowami: "W tym miejscu ludzie z planety Ziemia po raz pierwszy postawili stopę na Księżycu. Lipiec 1969 r. Przybywamy w pokoju dla dobra całej Ludzkości". Pod tymi słowami wyryte są nazwiska trzech astronautów statku i prezydenta Richarda Nixona.

Baza w Morzu Spokoju jest i pozostanie świadkiem "chyba najbardziej znaczącego wydarzenia połowy XX wieku" - wyjaśnił Donaldson.

W lipcu ubiegłego roku USA uczciły 40-lecie lądowania człowieka na Księżycu. Jako pierwszy zstąpił na powierzchnię naszego naturalnego satelity Neil Armstrong. "Jest to mały krok dla człowieka, ale wielki krok ludzkości" - powiedział wtedy Armstrong, a jego słowa przeszły do historii. YY

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ

    We wtorek w nocy 9. lot testowy Starshipa

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy na tropie magnetyzmu Księżyca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera