W górach "Przeklętych" w Albanii odkryto lodowce

Zespół geografów z Uniwersytetu Manchester odkrył lodowce w Albanii, w jednym z najbardziej nieprzyjaznych dla ludzi miejsc w Europie. Cztery lodowce odkryła trójka badaczy: dr Philip Hughes, dr Jeff Blackford i doktorantka Rose Wilkinson.

Naukowcy uczestniczyli w ekspedycji sfinansowanej przez Królewskie Towarzystwo Geograficzne, a odkrycie zostało opisane w "Earth Surface Processes and Landforms".

Lodowce znajdują się stosunkowo nisko, bo na wysokości 2000 metrów nad poziomem morza. To wyjątkowe, żeby lodowce znajdowały się na tym poziomie tak daleko wysunięte na południe. Na tych szerokościach geograficznych większość lodowców jest w stanie przetrwać, ale w znacznie wyższych partiach gór i dalej na północ, np. w Alpach - mówią naukowcy.

Góry Prokletije - znane też jako góry "Przeklęte" rozciągają się od północnej Albanii i Kosowa po wschodnią Czarnogórę w Zachodnich Bałkanach.

Lodowce - z których największy zajmuje powierzchnię sześciu boisk do gry w piłkę nożną - różnią się wielkością w zależności od ilości opadów zimowych i letnich temperatur.

Dr Jeff Blackford uważa, że lodowce mogły przetrwać na tak niskich szerokościach geograficznych i tak daleko na południe, dzięki wystarczającym nawiewom śniegu, w szczególności pochodzącego z lawin śnieżnych. KRF

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wykryto ślady najsilniejszej burzy słonecznej w historii Ziemi

  • Fot. Adobe Stock

    Bakteryjny „płyn do mycia naczyń” pomaga rozkładać ropę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera