
<strong>Luty to miesiąc, w którym panują bardzo dobre warunki do obserwacji Marsa i Saturna. Okiem nieuzbrojonym można dojrzeć jedną z najciekawszych planetoid - Westę. </strong>O ciekawostkach lutowego nieba opowiada dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Kolejność faz Księżyca jest następująca: ostatnia kwadra - 6 lutego o godz. 0.49, nów - 14 lutego o godz. 3.51, pierwsza kwadra - 22 lutego o godz. 1.42 i pełnia 28 lutego o godz. 17.38. Najbliżej Ziemi Srebrny Glob znajdzie się 27 lutego o godzinie 22.36, a najdalej 13 lutego o godzinie 3.08.
Luty nie jest dobrym miesiącem do podziwiania obiektów takich jak Merkury, Uran, Neptun i Pluton. Wszystkie one znajdują się na sferze niebieskiej na tyle blisko Słońca, że ich dostrzeżenie są albo bardzo trudne, albo wręcz niemożliwe.
Trudne warunki występują także w przypadku Wenus, którą można podziwiać od połowy miesiąca, wieczorem, niziutko nad zachodnim horyzontem. W tym przypadku pomaga duża jasność planety, dzięki czemu widać ją nawet na jasnym niebie, tuż po zachodzie Słońca.
Dla odmiany, w lutym panują świetne warunki do obserwacji Marsa. Czerwona Planeta pod koniec stycznia była w opozycji, a więc obecnie wciąż świeci jasno i widać ją przez całą noc w konstelacji Raka.
Definitywnie kończy się zaś sezon na obserwacje Jowisza. Na początku miesiąca, największą planetę Układu Słonecznego możemy jeszcze dostrzec wieczorem około 10 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem. Od połowy lutego warunki pogarszają się jednak na tyle, że dojrzenie Jowisza staje się bardzo trudne, a pod koniec miesiąca wręcz niemożliwe.
W marcu w opozycji będzie Saturn. Ale już w lutym panują dobre warunki do jego podziwiania. Planetę widać bardzo dobrze w drugiej połowie nocy - odnajdziemy ją w gwiazdozbiorze Panny.
Osoby obdarzone dobrym wzrokiem i prowadzące obserwacje z dala od świateł miejskich mogą dojrzeć "gołym okiem" planetoidę Westę, która właśnie znajduje się w opozycji i widać ją doskonale w konstelacji Lwa.
W lutym, swoją aktywnością nie popisuje się żaden duży rój meteorów. W połowie lutego, pojawiają się tylko pierwsze zjawiska ze słabego roju Delta Leonidów. Swoje maksimum osiągają 25 lutego, a aktywność kończą 10 marca. AOL
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.