Medal im. S. Banacha dla prof. Stanisława L. Woronowicza

Prof. Stanisław Lech Woronowicz
Prof. Stanisław Lech Woronowicz

<strong>Prof. Stanisław Lech Woronowicz z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał Medal im. Stefana Banacha.</strong> Wyróżnienie przyznaje Prezydium Polskiej Akademii Nauk w uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju nauk matematycznych.

Prof. Woronowicz na początku swej kariery naukowej zajmował się aspektami matematycznymi teorii kwantów i aksjomatycznej kwantowej teorii pola oraz algebrą operatorów. Od blisko 30 lat jego badania skupiają się na zagadnieniach związanych z teorią grup kwantowych. Przez wielu uznawany jest za jednego z współtwórców tejże teorii.

Jego badania cieszą się wielkim uznaniem na całym świecie. Uczony współpracuje m.in. z Institute for Advanced Study w Princeton, Centre de Physique Theorique CNRS w Marsylii, Zentrum fr Interdisziplinare Forschung w Bielefeld oraz Research Institute for Mathematical Study Kyoto University.

Jest laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk ścisłych, Nagrody Fundacji Alfreda Jurzykowskiego oraz "Humboldt Research Award", przyznawanej przez niemiecką Fundację Aleksandra von Humboldta.

W latach 1977-1984 prof. Woronowicz był prodziekanem a następnie dziekanem Wydziału Fizyki UW; w latach 1993-1996 pełnił funkcję kierownika Katedry Metod Matematycznych Fizyki UW, której pracuje do dziś.

Medal im. Stefana Banacha jest przyznawany od 1992 roku, kiedy minęło sto lat od urodzin słynnego polskiego matematyka.

Prof. Woronowicz jest 16. laureatem nagrody. W gronie wcześniejszych zdobywców nagrody znaleźli się m.in. prof. Zbigniew Ciesielski, prof. William B. Johnson, prof. Wiesław Żelazko, prof. Tadeusz Figiel, prof. Nigel Kalton, prof. Stanisław Kwapień.

Szczegółowe informacje o nagrodzie są dostępne na stronie: http://www.impan.pl/Nagrody/banach.html  EKR

PAP - Nauka w Polsce

agt/ kap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Struktura cząsteczek tRNA zbadana mikroskopią krioelektronową

  • Fot. Adobe Stock

    Miasto jest pełne kleszczy - nowe badanie na terenie Warszawy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera