Naukowcy badający w Grecji sanktuarium Zeusa na górze Likajos ustalili, że starożytni Grecy oddawali w tym miejscu cześć Zeusowi przez około 1500 lat - informuje serwis internetowy Discovery News.
Zespół archeologów pod kierunkiem Dawida Romano z amerykańskiego Uniwersytetu Pensylwanii w Filadelfii badał starożytne sanktuarium na wolnym powietrzu, poświęcone najwyższemu bogu w greckiej mitologii, nazywane popielnym ołtarzem Zeusa.
Na stanowisku nie ma śladów świątyni lub pozostałości innych budowli, a samo sanktuarium składa się z kopca popiołów, otoczonego wałem z kamieni, na których naniesione zostały różne inskrypcje poświęcone Zeusowi.
Naukowcy odnaleźli na stanowisku różne artefakty pochodzące z wielu okresów rozwoju greckiej kultury.
Wśród znalezisk znajdują się wyroby ceramiczne różnych typów, figurki z terakoty przedstawiające ludzi i zwierzęta oraz spalone pozostałości kości owiec i kóz.
Odnalezione artefakty pochodzą z różnych okresów historycznych, od początków istnienia sanktuarium 3400 lat temu do podboju Peloponezu przez Rzymian w 146 r. n.e. i włączeniu go do prowincji rzymskiej Achaja.
Nowe odkrycia wskazują, że oddawanie przez starożytnych Greków czci Zeusowi w tym miejscu trwało przez około piętnaście stuleci. JOTPAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.