Ministerstwo Edukacji i Nauki

21.01.2022
PL EN
25.01.2010 aktualizacja 25.01.2010

Otyłość związana z większym ryzykiem kamicy nerkowej

Osoby otyłe są bardziej narażone na powstawanie złogów w nerkach i drogach moczowych - dowodzą naukowcy na łamach "Journal of Urology". Badania potwierdziły również, że na kamicę nerkową dwa razy częściej cierpią mężczyźni, a ryzyko pojawienia się kamieni rośnie wraz z wiekiem.

Kamienie nerkowe powstają w wyniku wytrącenia i skrystalizowania się związków chemicznych zawartych w moczu. O tym, że przypadłość ta częściej występuje u osób otyłych naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore przekonali się analizując dane 95 tys. osób, z których 3 257 cierpiało na kamicę nerkową.

Wśród osób o wskaźniku masy ciała w normie (BMI pomiędzy 18,5 a 24,9) i osób z nadwagą (BMI od 25 do 29,9) kamienie nerkowe występowały u jednej na czterdzieści osób. Z kolei w przypadku, gdy wskaźnik BMI przewyższał 30, złogi występowały znacznie częściej - u jednej na dwadzieścia osób. Co ciekawe, u osób otyłych nie zaobserwowano dalszego wzrostu ryzyka wraz ze wzrostem BMI.

Choć naukowcy nie potrafią jeszcze podać dokładnej przyczyny tej zależności, podejrzewają, że odpowiedzialna za to może być m.in. różnica w poziomie niektórych związków we krwi osób otyłych i osób o normalnej wadze.

Jak zaznacza prowadzący badania dr Brian Matlaga, te wyniki są kolejnym dowodem na to, jak bardzo ważne dla zdrowia społeczeństwa jest promowanie zdrowego stylu życia i odpowiednich nawyków żywieniowych. KOC

PAP - Nauka w Polsce

kap

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022