Płetwonogie koty mogą wyginąć

Żyjący na podmokłych obszarach Malezji i w południowo-wschodniej Azji kot kusy (Prionailurus planiceps) jest tak bardzo zagrożony wyginięciem, że zdaneim specjalistów może mu pomóc tylko klonowanie - informuje "New Scientist".

Choć ma rozmiary typowego mruczka, to - w odróżnieniu od większości domowych kotów - kot kusy lubi wodę, chętnie pływa, a żywi się głównie rybami, żabami i rakami. Ma płaska głowę, bardzo duże oczy, krótkie łapy i krótki ogon. Gęste futro jest brązoworude z ciemnymi cętkami na gardle i wewnętrznej stronie kończyn Podobnie jak gepard, nie potrafi wciągać pazurów, za to ma palce częściowo połączone błoną pławną.

Ponieważ kot kusy jest gatunkiem zagrożonym (w roku 1985 uznano go nawet za gatunek wymarły, ale w 1995 odkryto na nowo), planowane są próby jego zachowania z wykorzystaniem nowej techniki klonowania - w której jądro komórkowe z komórki skóry jest przenoszone do komórki jajowej pobranej od osobnika innego gatunki. Taki eksperyment planują naukowcy z Tajlandii. PMW

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 03.01.2024  EPA/CJ GUNTHER

    USA/ Harvard odpiera ataki federalne broniąc swojej niezależności

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: kontakt z reklamami niezdrowej żywności zwiększa dzienne spożycie kalorii u dzieci

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera