Ewolucja ludzkich dłoni była ściśle związana z ewolucją stóp, a konkretnie stanowiła jej efekt uboczny - dowodzą naukowcy w piśmie "Evolution".
Dzięki temu, że człowiek zyskał możliwość stanięcia na dwóch nogach i poruszania się w postawie wyprostowanej, jego ręce przestały być wyłącznie podpórkami podczas chodzenia. Zaczęły spełniać ważniejszą funkcję - manipulowania przedmiotami. Doprowadziło to stopniowo do pojawienia się pierwszych technologii obróbki kamienia.
Jak podkreśla kierownik badań, Campbell Rolian z University of Calgary w Kanadzie, model matematyczny wykazał to samo, o czym mówił już Darwin, który łączył dwunożność człowieka z rozwojem dłoni i używaniem narzędzi. Jednak, według Darwina, były to niezależne wydarzenia, które po prostu nastąpiły po sobie. "Myśmy zaś wykazali, że zmiany w dłoniach i stopach mają wiele wspólnego ze sobą" - dodaje.
Naukowcy rozpoczęli od dokonania pomiarów dłoni oraz stóp ludzi i szympansów. Odnaleźli silne korelacje w wielkości pomiędzy różnymi częściami dłoni i odpowiadającymi im partiami stóp.
"Model matematyczny pozwolił nam zasymulować presję ewolucyjną, jak oddziaływała na stopy i dłonie człowieka" - mówi Rolian. Dzięki niemu naukowcy obserwowali, w jaki sposób niewielkie zmiany w warunkach zewnętrznych przekładały się na kształt dłoni i stóp. Jedna z prawidłowości, którą odkryli, to zachowanie proporcji w wielkości dłoni i stóp.
"Jeśli na przykład ktoś ma długi duży palec u stopy, prawdopodobnie będzie miał długi kciuk" - wyjaśnia Rolian.
Jego zdaniem to podobieństwo między zmianami w dłoniach i stopach wynika z tego, że ich rozwój oparty jest na podobnym wzorcu genetycznym. Niewielkie metamorfozy, jakie w nim zachodzą, mogą wpłynąć równolegle na stopy i dłonie.
Te równoległe zmiany, czy też efekty uboczne, mogły być ważnym ewolucyjnym czynnikiem, który umożliwił przodkom człowieka, a także neandertalczykom, rozwinięcie zdolności manualnych - podkreśla. KRX
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.