Skaningowy mikroskop elektronowy dla studentów UG

<strong>Nowoczesny skaningowy mikroskop elektronowy, który zmieści się nawet na biurku, już w 13 stycznia zostanie oddany do użytku w dydaktycznym laboratorium fizycznym Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego.</strong> Będą z niego mogli korzystać studenci i doktoranci - informuje rzecznik uczelni, Beata Czechowska-Derkacz.

Mikroskop jest częścią wyposażenia laboratorium, które powstanie dzięki projektowi "Fizyka dla przyszłości", a ma ruszyć na wiosnę 2010 roku.

Mikroskop na UG umożliwia obrazowanie materiałów o rozmiarach nanometrów. Studenci będą więc mogli, w ciągu zaledwie kilku minut, uzyskać obraz np. powierzchni kryształów czy zbadać strukturę układów scalonych.

W elektronowym mikroskopie skaningowym (SEM - Scanning Electron Microscope) przedmioty obserwuje się dzięki skupionej wiązce rozpędzonych elektronów. Wiązka ta skanuje obserwowany obszar linia po linii, a obraz ukazuje się na monitorze komputera. Moc takiego mikroskopu jest około 1000 razy większa niż mikroskopu optycznego. Koszt urządzenia to około 250 tys. zł.

13 stycznia na Uniwersytecie Gdańskim zostaną wykonane pomiary próbne na nowoczesnym skaningowym mikroskopie elektronowym TM-1000. Poprzedzi je wykład teoretyczny poświęcony możliwościom zastosowań tego sprzętu i szkolenie z obsługi mikroskopu. Zakupiony dla laboratorium studenckiego UG mikroskop jest drugim takim mikroskopem w Polsce. Taki sam model urządzenia jest też w posiadaniu Politechniki Warszawskiej.

Projekt "Fizyka dla przyszłości" przewiduje zakup kompletnego wyposażenia dla nowoczesnego, dydaktycznego laboratorium fizycznego dla studentów i doktorantów fizyki Uniwersytetu Gdańskiego. Laboratorium studenckie ma być wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę pomiarową o standardzie światowym, najnowsze komputery i oprogramowanie.

W nowym laboratorium będzie 40 stanowisk doświadczalnych do weryfikacji fundamentalnych aspektów fizyki i do nauki zastosowań fizyki współczesnej z zakresu m.in. fizyki atomowej, spektroskopii molekularnej, fizyki laserów, fizyki ciała stałego, fizyki biomedycznej, kwantowej informacji. Pracownia będzie się mogła pochwalić np. w pełni zautomatyzowanym spektrometrem ramanowskim Aramis czy spektrofluorymetrem Fluoromax - 4 P, których nie mają jeszcze żadne laboratoria w Polsce.

Jak zapewnia Czechowska-Derkacz, studenci i doktoranci, dzięki zajęciom w laboratorium będą mieli kontakt z najnowszymi metodami badawczymi, a co za tym idzie stanowić będą cenną kadrę dla wielu wiodących dziedzin współczesnej nauki i gospodarki.

Projekt jest realizowany od kwietnia 2009 roku, na mocy umowy podpisanej pomiędzy rektorem Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Bernardem Lammkiem a Marszałkiem Województwa Pomorskiego Janem Kozłowskim. Powstaje w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

agt/ kap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Konferencja o przyszłości europejskiego lotnictwa po raz pierwszy w Polsce

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Sankowski: Instytut Badawczy IDEAS wpisany do KRS; może zacząć działać

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera