Celestynów chce zbudować centrum nauki im. prof. Hilarego Koprowskiego

<strong>Centrum nauki im. Hilarego Koprowskiego chcą zbudować mieszkańcy Celestynowa w miejscu &quot;Koprówki&quot; - rodzinnego domu światowej sławy wirusologa i immunologa, wynalazcy szczepionki przeciw wirusowi polio. </strong>Lokalną inicjatywę wspierają m.in. profesorowie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Jak powiedziała PAP sołtys Celestynowa Izabela Żaroń, profesor Koprowski mieszkał tu w swojej posiadłości przed II wojną światową. Teraz dom ten, nazwany przez mieszkańców Celestynowa "Koprówką", jest zniszczony, a o zasługach uczonego pamięta coraz mniej osób. 

Zdaniem pani sołtys, centrum nauki wybudowane w miejscu domu rodzinnego naukowca ma być śladem jego bytności w Celestynowie, którego jest honorowym obywatelem. Żaroń zapowiada, że w centrum odbywałyby się m.in. pokazy multimedialne, naukowe kongresy i spotkania.

"Profesor Koprowski jest Kawalerem Orderu Uśmiechu - dodaje Żaroń - dlatego park wokół +Koprówki+ chcemy nazwać Parkiem Uśmiechu Dziecka".

Prof. Hilary Koprowski to światowej sławy wirusolog i immunolog. Jest twórcą pierwszej w świecie szczepionki przeciwko wirusowi polio, wywołującemu chorobę Heinego-Medina. W 1959 zorganizował akcję przekazania Polsce 9 milionów dawek tej szczepionki, dzięki czemu liczba zachorowań w 1959 spadła w ciągu 5 lat z ponad tysiąca do zaledwie trzydziestu. Profesor Koprowski kieruje Instytutem Biotechnologii i Zaawansowanej Medycyny Molekularnej oraz Centrum Neurowirusologii na Uniwersytecie Thomasa Jeffersona w Filadelfii. Jest założycielem Fundacji Koprowskich, której zadaniem jest wspieranie polsko-amerykańskiej współpracy naukowej.

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

agt/ kap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.05.2024. Pałac Rzeczypospolitej Biblioteki Narodowej w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Stolica/ Wystawa map świata sprzed odkrycia Ameryki w Pałacu Rzeczypospolitej - od soboty

  • Warszawa, 08.07.2025. Wydarzenie #HaloKosmos w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, 9 bm. na którym nastąpiło połączenie na żywo z przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. PAP/Albert Zawada

    Cztery spotkania dzieci i młodzieży z astronautą na ISS

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera