Odnaleziono szczątki pierwszego w Antarktyce samolotu

Szczątki pierwszego samolotu, jaki kiedykolwiek znalazł się w Antarktyce, odnaleźli australijscy badacze.

Poszukiwania części samolotu Douglasa Mawsona trwały trzy kolejne lata. Zostały uwieńczone powodzeniem w pierwszym dniu Nowego Roku.

Australijski badacz polarny i geolog Douglas Mawson stał na czele dwóch ekspedycji do Antarktyki na początku ubiegłego wieku. Na pierwszą przywiózł jednopłatowiec firmy Vickers. Chciał dokonać pierwszego lotu z Antarktydy.

Skrzydła maszyny zbudowanej w roku 1911 zostały jednak uszkodzone podczas lotu próbnego, w którym nikt nie ucierpiał.

Czasu na reperację nie było, toteż, jak pisze Reuters, Mawson usunął skrzydła i próbował wykorzystać samolot jako rodzaj ciągnika do transportu sprzętu. Lecz samolot, któremu zamiast skrzydeł przytwierdzono płozy, nie sprawdził się w tej roli, bo jego silnik przestawał pracować w antarktycznym powietrzu.

"Mieliśmy szczęście" - powiedział szef obecnej ekspedycji dr Tony Stewart, zaznaczając, że dzień, gdy odkryto szczątki samolotu, był być może jednym z niewielu w ciągu kilku lat, gdy warunki pogodowe były na tyle dobre, że udało się wypatrzeć szczątki samolotu w miejscu, które z reguły znajduje się pod lodem. MMP

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Częste korzystanie przez rodziców z mediów społecznościowych pogorsza jakość ich zabawy z dziećmi

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ W największym badaniu obrazowym ciała człowieka przeskanowano 100 tys. osób

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera