Badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Wyoming wskazują, że genetycznie zmodyfikowane kijanki żab sprawdzają się jako wrażliwe detektory szybkiego wykrywania zanieczyszczeń w wodzie - wynika z artykułu opublikowanego w "Environmental Science and Technology".
Prof. Paul Johnson z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wyoming uważa, że badanie spełni oczekiwania dotyczące rozwoju technologii pozwalających na szybkie wykrywanie fizjologicznych skutków zanieczyszczeń środowiskowych.
"To zapotrzebowanie wynika nie tylko z kontekstu badania chemikaliów, które mogą zagrażać zdrowiu ludzi, ale także z potrzeby wykrywania zanieczyszczeń gromadzących się w środowisku" - mówi Johnson.
Nowa metoda wykrywania zanieczyszczeń bazuje na genetycznej modyfikacji kijanek tak, by umożliwić zielonemu białku fluoryzującemu sygnalizować zmiany fizjologiczne zachodzące w organizmach, a wywołane przez zanieczyszczenia.
"Kijanki są szczególnie pożyteczne jako środowiskowe detektory ponieważ wykształcają system odpornościowy, jak również złożony - podobny do ludzkiego - system krążenia, ale dorastając w ciągu dni, a nie lat" - mówi prof. Johnson.
Dodał, że do tej pory naukowcy wynaleźli wiele systemów monitorujących zanieczyszczenia wody, ale technologia wykorzystania organizmów żywych do tego celu nie była wcześniej stosowana. KRF
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.