Uczelnie i instytucje

Dwa wydziały Politechniki Gdańskiej w budynku starej kuźni

<strong>Studenci Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska (WILiŚ) oraz Wydziału Mechanicznego (WM) będą mogli się uczyć i prowadzić badania naukowe w zrewitalizowanym i rozbudowanym budynku tzw. starej kuźni. </strong>Rozbudowa trwała ponad rok i kosztowała niemal 5 mln złotych.

Obiekt zyskał ponad 872 metry kwadratowe powierzchni całkowitej. Inwestycja została w całości sfinansowana ze środków własnych uczelni. Z kolei wyposażenie obiektu pokryły środki ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. „Znajdują się tu, nierzadko jedyne w Polsce, maszyny i urządzenia do badania elementów konstrukcyjnych m.in. pod kątem odporności na temperaturę, gięcie, ściskanie, rozciąganie, a także badań strukturalnych betonu” – podaje Politechnika Gdańska.

W części zajmowanej przez Wydział Mechaniczny, znajdzie się laboratorium diagnostyki samochodowej. Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska w nowym budynku umieści laboratoria trzech katedr: Podstaw Budownictwa i Inżynierii Materiałowej; Mechaniki Budowli i Mostów oraz Inżynierii Sanitarnej.

Jak zapowiedział podczas otwarcia dziekan WILiŚ dr hab. Ireneusz Kreja, spora część nowych pomieszczeń zostanie przeznaczona na działania badawcze, z nadzieją na wdrożenia.

Starą kuźnię - która będzie nową siedzibą WILiŚ i WL - zbudowano w latach 1900-1904 jako magazyn węgla stanowiący bezpośrednie zaplecze kotłowni uczelnianej. „Potem służyła m.in. jako laboratorium odlewnictwa, stąd prawdopodobnie utarła się nazwa. Dziś kuźnia jest jedynym budynkiem w politechnicznym kampusie o tak dużym stopniu zachowania autentycznych elementów konstrukcji i zastosowanych materiałów budowlanych oraz detalu. Dlatego władze uczelni w porozumieniu z konserwatorami i architektami podjęły decyzję o przywróceniu jej pierwotnego wyglądu” – informuje PG.

Zwiększenie powirzchni było możliwe dzięki dobudowaniu do kuźni nowego budynku w kształcie litery L. Ciekawostką jest wyeksponowany fragment starej elewacji na drugiej kondygnacji we wnętrzu nowego obiektu, przylegającego do kuźni.

Więcej informacji na temat budynku i zdjęcia z uroczystości otwarcia są dostępne na stronie: www.pg.gda.pl/?kat=maktu&katr=aktualnosci&w=20091228_kuznia  EKR

PAP – Nauka w Polsce

agt/ kap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Projekt deregulacyjny dotyczący obowiązku wydawania dyplomów elektronicznych

  • 31.03.2025. Wiceminister nauki Marek Gzik. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Wiceminister nauki: potrzebny program finasowania badań stosowanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera