Perspektywy kosmodromu Bajkonur

Rosja i Kazachstan mogą wspólnie zwiększać możliwości kosmodromu Bajkonur, niezależnie od planowanej budowy kosmodromu Wostocznyj w obwodzie Amurskim - powiedział szef Federalnej Agencji Kosmicznej Roskosmos, Anatolij Perminow.

"Bajkonur był, jest i będzie wiodącym kosmodromem, niezależnie od zbudowania rosyjskiego kosmodromu na Dalekim Wschodzie" - podkreślił Perminow. Dodał, że jest to bardzo złożony obiekt, z którego do 2020 roku będą startowały statki Sojuz, ciężkie rakiety Proton i rakiety nośne Zenit.

"Ograniczanie prac na Bajkonurze nie jest korzystne ani dla Rosji, ani dla Kazachstanu" - ocenił Perminow. "W żadnym wypadku nie należy go likwidować; trzeba powiększać jego możliwości i doskonalić pracę" - zaznaczył.

Kosmodrom Bajkonur - pierwszy i największy na świecie, położony jest na terytorium Kazachstanu i zajmuje powierzchnię 6 717 kilometrów kw. Po rozpadzie ZSRR na początku lat 1990. znalazł się w posiadaniu Kazachstanu. Dzierżawiony jest przez Rosją do 2050 roku za roczną opłatę 115 mln dolarów.

Orbita Międzynarodowej Stacji Kosmicznej była wyznaczana z uwzględnieniem położenia Bajkonuru, z którego startują statki załogowe i towarowe. Jest to jedyny kosmodrom, jakim dysponuje Rosja, umożliwiający realizowanie programów załogowych. Inne obiekty startowe nie są przystosowane do takich zadań.

Budowę nowego obiektu tego typu, o nazwie "Wostocznyj", zamierza się rozpocząć w 2011 roku. Orientacyjny koszt położonego w obwodzie Amurskim kosmodromu to 400 miliardów rubli. Statki załogowe powinny rozpocząć starty z niego w 2018 roku. YY

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera