<strong>Grafikę i malarstwo związane z postacią Mikołaja Kopernika można oglądać na wystawie w Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu.</strong> Oprócz licznych wizerunków Kopernika prezentowane są również prace przedstawiające m.in. miejsca związane z życiem uczonego.
Jak podkreśla, obraz ze Strasburga został gruntownie przemalowany w czasie przeróbki zegara w pierwszej połowie XIX wieku, dlatego nie może stanowić źródła informacji na temat rzeczywistego wyglądu astronoma.
Dla sporego grona uczonych grafika Stimmera uchodzi za najbardziej wiarygodny wizerunek Kopernika. W oparciu o drzeworyt szwajcarskiego grafika, powstał miedzioryt wykonany przez leodyjskiego artystę Jana Teodora de Bry, zamieszczony w dziele Jean-Jacques Boissarda "Icones virorum illustrium" w 1597 roku. Wizerunek Kopernika z obu portretów wykazuje wiele podobieństw. Trzecia grafika została wykonana na przełomie XVII i XVIII wieku przez I. A. Scharffena. Ukazany na niej astronom trzyma w prawej dłoni otwartą księgę, natomiast w lewej, wzniesionej do góry, symbol heliocentryzmu składający się z tarczy Słońca z orbitą Ziemi i okołoziemską orbitą Księżyca.
Za najbardziej oryginalny, daleko odbiegający od stereotypu funkcjonującego w świadomości społecznej, wizerunek Kopernika można uznać litografię wykonaną przez jednego z najbardziej kontrowersyjnych artystów polskich XX wieku Stanisława Szukalskiego (1893-1987).
„Pokazany na niej Kopernik ma obcisłą bluzę z szerokim rozcięciem u szyi, podkreślającym atletyczną budowę ciała astronoma. Półdługie włosy układają się w dwa pukle przywodzące na myśl rogi. W dłoniach uczony trzyma przyrząd, przypominający swym kształtem cyrkiel, który miał służyć do mierzenia odległości od serca - Ziemi do mózgu - Słońca. Prezentowana grafika została wykonana w grudniu 1940 roku, jednak sam wizerunek został przez artystę stworzony w 1936 roku przy okazji Projektu na dnie Smoczej Jamy - monumentalnego dzieła rzeźbiarskiego projektowanego dla miasta Krakowa” – opowiada kurator wystawy.
Ekspozycja zamyka cykl wystaw o tematyce kopernikańskiej, które przez cały 2009 rok odbywały się w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Wcześniej prezentowane były trzy wystawy: „Mikołaj Kopernik w rzeźbie”, „Mikołaj Kopernik w medalierstwie” i „Mikołaj Kopernik w filatelistyce”.
Wystawa czynna jest w Domu Mikołaja Kopernika (oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, ul. Kopernika 15/17) do 28 lutego 2010 r. ESZ
PAP – Nauka w Polsce
agt/ kap/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.