Naukowcy prowadzący wykopaliska w zachodnim Iranie odkryli ponad 200 stanowisk zawierających archeologiczne pozostałości z różnych epok - informuje serwis internetowy Press TV.
Jak poinformował Alireza Khosrozadeh, kierujący pracami zespołu, naukowcy odnaleźli 212 miejsc zawierających rozmaite znaleziska pochodzące z różnych okresów, od środkowego paleolitu (100-40 tysięcy lat temu) do okresu panowania Dynastii Kadżarów (1794-1925 r.).
Archeolodzy odnaleźli pozostałości starożytnych cmentarzysk i osad, położonych na naturalnych wzgórzach, liczne fragmenty wyrobów ceramicznych oraz kamienne narzędzia.
Według A. Khosrozadeha, większość odkrytych stanowisk była w przeszłości zamieszkana przez przedstawicieli koczowniczych plemion starożytnej Persji, a także plemion żyjących w okresie elamickim (połowa III tysiąclecia p.n.e. - VI w. p.n.e.) i islamskim (po 652 r. n.e.).
Mimo tego, że miejsca zasiedlane przez ludność prowadzącą koczowniczy tryb życia nie zawierają wielu pozostałości historii i kultury, naukowcy odnaleźli kilka siedlisk zawierających pozostałości struktur architektonicznych, zbudowanych z kamieni i cegieł.
Zespół archeologów odkrył również w okolicach miasta Ardal starożytne miejsca pochówku z okresu panowania dynastii Arsacydów (238 r. p.n.e. - 226 r. n.e.) oraz młodsze cmentarze z początków panowania dynastii Kadżarów, władającej w Iranie w latach 1794-1925. JOT
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.