
Wycieczka do Szwajcarii i wysokiej klasy netbooki czekają na zwycięzców <strong>IV Olimpiady Wiedzy o Internecie „DialNet Masters”. W tym roku zmianie uległa formuła konkursu, która ma aktywizować niepełnosprawną młodzież i seniorów. </strong>Zapisy do udziału w Olimpiadzie będą prowadzone do 22 stycznia 2010 r. <p style="margin-bottom: 0cm"><br /> </p>
W turnieju mogą wziąć udział drużyny w dwóch kategoriach: gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Każdy z zespołów musi się składać się z czterech uczniów oraz nauczyciela prowadzącego. Do DialNet Masters może zostać zgłoszonych od trzech do pięciu drużyn z jednej szkoły, w zależności od jej wielkości.
Po przejściu eliminacji wewnątrzszkolnych drużyny rejestrują się na stronie internetowej www.dialnetmasters.pl (zapisy przyjmowane są do 22 stycznia 2010 r.), a od 1 do 19 marca będą prowadzone dwa pierwsze etapy testów on-line, w trakcie których zespoły będą odpowiadały na pytania przygotowywane przez ekspertów merytorycznie wspierających olimpiadę.
Jednym z motywów tegorocznej edycji konkursu będzie Passive Optical Network (PON), czyli pasywna sieć optyczna. Nowością będą także – planowane na kwiecień i maj – zespołowe szkolenia komputerowe dla osób starszych „Surfuj z Seniorem”. Za przeprowadzone i udokumentowane szkolenie drużyny otrzymają dodatkowe punkty i tym samym zwiększą szansę zwycięstwa.
Po kwietniowych półfinałach, rozgrywanych w siedmiu miastach Polski, nastąpi Wielki Finał. Zaplanowano go na czerwcu 2010 r., a odbędzie się we Wrocławiu.Merytorycznie olimpiadę wspierają Politechnika Wrocławska, Program CISCO Networking Academy, Google i Polski Uniwersytet Wirtualny.
„Jest nam niezmiernie miło, że Politechnika Wrocławska wspiera olimpiadę od czterech lat, czyli od samego początku jej istnienia. Dzięki konkursowi mamy kontakt z najzdolniejszą młodzieżą, która być może w przyszłości zasili szeregi studentów naszej uczelni. Cieszy nas fakt, że innowacyjne technologie stają się coraz bardziej popularne, a wiedza o nich z roku na rok wzrasta” – komentuje prof. Ryszard Zieliński z Instytutu Telekomunikacji, Teleinformatyki i Akustyki Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej.
Jak informuje Anna Kwolek, po raz pierwszy do uczestnictwa w olimpiadzie zaproszono osoby z niepełnosprawnością wpisując wydarzenie w obchody roku 2010, który ustanowiono Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.
„Taka formuła konkursu DialNet Masters, w którym nie tworzy się odrębnych kategorii olimpiady dla osób z niepełnosprawnością, ale integruje się je ze środowiskiem, zapraszając do udziału na równych zasadach z osobami pełnosprawnymi jest wyrazem zrozumienia idei integracji, a co za tym idzie właściwego odczytywania potrzeb i oczekiwań osób z niepełnosprawnością” – podkreśla Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.
Jak dodaje, elementem łączącym wszystkich uczestników olimpiady jest inteligencja, sprawności intelektualne, czyli sprawny umysł. W turnieju DialNet Masters liczy się tylko jedna sprawność – sprawność informatyczna.
Mistrzowie Internetu 2010, czyli zdobywcy I miejsca w obu kategoriach: gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej w nagrodę zwiedzą atrakcyjne miejsca w Szwajcarii. Zobaczą siedzibę CERN-u oraz Google’a, a także porozmawiają z pracującymi tam inżynierami i zjedzą lunch w szczycącej się znakomitą kuchnią firmowej stołówce Google’a.
Dla drużyn, które zajmą trzy pierwsze miejsca w obu kategoriach przygotowano: wysokiej klasy netbooki, indeksy i vouchery na szkolenia, nagrody dla szkół i zaświadczenia uczestnictwa w olimpiadzie.
W poprzedniej - trzeciej edycji olimpiady wzięło udział ok. 40 tys. uczestników. Do ścisłych rozgrywek zapisało się 3866 zespołów.
PAP – Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.