Henryk Bieniewski "Teatr Telewizji i jego artyści".

Kilkadziesiąt wybitnych przedstawień Teatru Telewizji, poczynając od tych z lat sześćdziesiątych, a kończąc na najnowszych - z pierwszej dekady naszego stulecia, przypomina<strong> Henryk Bieniewski w książce &quot;Teatr Telewizji i jego artyści&quot;</strong>. Publikacja ukazała się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

"Pamięć ludzka jest zawodna. Jakże często tkwi w niej zaledwie zarys spektaklu, który nas niegdyś fascynował, zaledwie nikłe wrażenie, że oglądaliśmy przed laty widowisko znakomite. Ale jaka była jego treść, myśl przewodnia, kto w nim grał główną rolę - tego wszystkiego nie jesteśmy w stanie odtworzyć" - pisze Bieniewski we wstępie. Jak zauważa, przedstawienie teatralne jest zjawiskiem ulotnym. "Inaczej jest ze spektaklem telewizyjnym. Od kiedy zaczęto rejestrować je na dość prymitywnej taśmie telerecordingowej, potem na taśmie magnetycznej, aż wreszcie na dyskach - stały się wartością trwałą" - dodaje autor.

"Apollo z Bellac", "Pan Tadeusz", "Makbet", "Lęki poranne", "Bigda idzie", "Niemcy", "Krawiec", "Epilog Norymberski", "Stalin", "Bracia Karamazow", "Czwarta siostra" i "Mieszczanin szlachcicem" - to niektóre ze spektakli przywołane przez Henryka Bieniewskiego, krytyka teatralnego, wydawcę książek o teatrze i jednego z twórców świetności polskiego Teatru Telewizji.

"Dotarłem przede wszystkim do taśm z nagraniami i po kilkakrotnym ich przejrzeniu pokusiłem się o opis tyle trudny, co - nie mam wątpliwości - niestanowiący pełnego ekwiwalentu oglądanego na ekranie widowiska, pozwalający jednak ożywić jego kształt w naszej pamięci bądź - gdy nie oglądaliśmy danego spektaklu - wyrobić sobie o nim pewne wyobrażenie" - deklaruje autor.

Wybierając spektakle Bieniewski zapoznał się z wydanym przez Telewizję Polską albumem zawierającym materiał dotyczący stu przedstawień. Publikacja została wydana z okazji pięćdziesięciolecia Teatru Telewizji.

"Wobec tego, że zabrakło mi w tym zestawie kilku świetnych spektakli, postanowiłem zaproponować Czytelnikom mój własny wybór trzydziestu przedstawień częściowo pokrywający się z wyborem autorstwa TVP" - wyjaśnia Bieniewski. Jak podkreśla, będąc miłośnikiem tej gałęzi sztuki, towarzyszył wiernie Teatrowi Telewizji od jego początków aż do dnia dzisiejszego: jako widz, teatralny krytyk, a w latach 1968-1975 szef Teatru Telewizji.

Przy szczególnie ważnych zdaniem autora dla danego spektaklu postaciach aktorów, reżyserów, scenografów informacje zostały wzbogacone o ich osiągnięcia artystyczne. Dotyczyło to przede wszystkim - choć nie wyłącznie - artystów już nieżyjących. ESZ

PAP - Nauka w Polsce

agt/ kap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera