
Kilkadziesiąt wybitnych przedstawień Teatru Telewizji, poczynając od tych z lat sześćdziesiątych, a kończąc na najnowszych - z pierwszej dekady naszego stulecia, przypomina<strong> Henryk Bieniewski w książce "Teatr Telewizji i jego artyści"</strong>. Publikacja ukazała się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.
"Apollo z Bellac", "Pan Tadeusz", "Makbet", "Lęki poranne", "Bigda idzie", "Niemcy", "Krawiec", "Epilog Norymberski", "Stalin", "Bracia Karamazow", "Czwarta siostra" i "Mieszczanin szlachcicem" - to niektóre ze spektakli przywołane przez Henryka Bieniewskiego, krytyka teatralnego, wydawcę książek o teatrze i jednego z twórców świetności polskiego Teatru Telewizji.
"Dotarłem przede wszystkim do taśm z nagraniami i po kilkakrotnym ich przejrzeniu pokusiłem się o opis tyle trudny, co - nie mam wątpliwości - niestanowiący pełnego ekwiwalentu oglądanego na ekranie widowiska, pozwalający jednak ożywić jego kształt w naszej pamięci bądź - gdy nie oglądaliśmy danego spektaklu - wyrobić sobie o nim pewne wyobrażenie" - deklaruje autor.
Wybierając spektakle Bieniewski zapoznał się z wydanym przez Telewizję Polską albumem zawierającym materiał dotyczący stu przedstawień. Publikacja została wydana z okazji pięćdziesięciolecia Teatru Telewizji.
"Wobec tego, że zabrakło mi w tym zestawie kilku świetnych spektakli, postanowiłem zaproponować Czytelnikom mój własny wybór trzydziestu przedstawień częściowo pokrywający się z wyborem autorstwa TVP" - wyjaśnia Bieniewski. Jak podkreśla, będąc miłośnikiem tej gałęzi sztuki, towarzyszył wiernie Teatrowi Telewizji od jego początków aż do dnia dzisiejszego: jako widz, teatralny krytyk, a w latach 1968-1975 szef Teatru Telewizji.
Przy szczególnie ważnych zdaniem autora dla danego spektaklu postaciach aktorów, reżyserów, scenografów informacje zostały wzbogacone o ich osiągnięcia artystyczne. Dotyczyło to przede wszystkim - choć nie wyłącznie - artystów już nieżyjących. ESZ
PAP - Nauka w Polsce
agt/ kap/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.