Marihuana wywołuje trwałe zmiany w mózgach nastolatków

Marihuana bardziej szkodzi niedojrzałym mózgom nastolatków niż sądzono dotychczas - wynika z najnowszych kanadyjskich badań, które publikuje pismo "Neurobiology of Disease".

Wcześniejsze badania wskazywały, że codzienne palenie przez nastolatków marihuany, zaliczanej do narkotyków lekkich, powoduje często depresję i stany lękowe. Pojawiały się też sugestie, że wywołane przez nią zmiany w mózgu mogą mieć charakter nieodwracalny.

Chcąc sprawdzić, co może się dziać w mózgach dorastającej młodzieży palącej przewlekle marihuanę (konopie indyjskie) i czy jest ona bardziej narażona na zmiany neurologiczne wywoływane przez narkotyk, naukowcy z Centrum Zdrowia Uniwersytetu McGill w Montrealu w Kanadzie przeprowadzili doświadczenia na szczurach.

Codziennie, przez 20 kolejnych dni dorastającym oraz dorosłym gryzoniom podawano związek naśladujący działanie kanabinoidu - psychoaktywnego związku obecnego w marihuanie. Wpływa on na ten sam receptor kanabinoidowy (CB1), co składnik konopii.

Wszystkie zwierzęta przechodziły następnie testy oceniające ich wrażliwość na bodźce o charakterze emocjonalnym. Równolegle, rejestrowano w ich mózgu aktywność neuronów wytwarzających neuroprzekaźnik serotoninę, która reguluje m.in. nastrój i emocje oraz noradrenalinę, kontrolującą reakcje na stres i zachowania lękowe.

Okazało się, że ciągłe zażywanie kanabinoidu w małych lub dużych dawkach wywoływało objawy odpowiadające depresji u szczurów dorastających, ale nie u gryzoni w dorosłym wieku. W dużych dawkach związek powodował również u młodych zwierząt skłonność do reagowania lękiem w nowych sytuacjach.

Obserwacje te pozostawały w zgodzie z wynikami na temat aktywności neuronów. Obie dawki kanabinoidu osłabiały u młodocianych gryzoni aktywność neuronów wydzielających serotoninę, a duża dawka pobudzała aktywność komórek nerwowych produkujących noradrenalinę.

Z naszych badań wynika, że nastolatki, które regularnie palą marihuanę mają zmniejszona produkcję serotoniny w mózgu, co prowadzi do zaburzeń nastroju, jak również nasiloną produkcję noradrenaliny, co zwiększa długotrwałą podatność na stres" - komentuje prowadząca badania psychiatra, dr Gabriella Gobbi

Jej zdaniem, sugeruje to, że regularne oddziaływanie na mózg kanbinoidów obecnych w konopiach może powodować poważniejsze i bardziej długotrwałe szkody u nastolatków niż u osób dorosłych. JJJ

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera