Historia i kultura

40 lat pracy naukowej prof. Bralczyka

Prof. Bralczyk
Prof. Bralczyk

<strong>Prof. Jerzy Bralczyk - jeden z najbardziej znanych i popularnych polskich językoznawców obchodzi 40-lecie pracy naukowej.</strong> Z tej okazji przygotowano zbiór dowcipnych tekstów o języku polskim inspirowanych jego postacią pt. &quot;Stół z powyłamywanymi nogami, czyli Bralczyk, humor, polszczyzna&quot;.

Prof. Bralczyk urodził się w 1947 roku w Ciechanowie. Jest polonistą, specjalistą w zakresie języka mediów, polityki i reklamy. Stopień doktora uzyskał w 1973 roku, doktora habilitowanego w 1986, a profesora w roku 2000.

Wykłada w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS). Należy do prezydium Rady Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk i Polskiego Towarzystwa Językoznawczego i Komitetu Językoznawstwa PAN.

Jest autorem i współautorem książek takich jak: "O języku polskiej propagandy politycznej lat siedemdziesiątych", "Przestrogi i porady językowe dla dziennikarzy", "Język na sprzedaż", "Leksykon zdań polskich", "Mój język prywatny", "444 zdania polskie".

Za swoje osiągnięcia odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

"Stół z powyłamywanymi nogami " czyli zbiór dowcipnych tekstów przygotowany z okazji 40-lecia pracy naukowej profesora poświęcony jest współczesnej Polsce: jej językowi, mediom, zachodzącym w niej zmianom. Autorzy - wśród nich m.in.: Michał Ogórek, Zbigniew Izdebski, Krystyna Janda i Wiesław Godzic - proponują osobiste i refleksyjne spojrzenie na jubilata. Pokazują go nie tylko jako znawcę języka, ale także kolegę, mentora, przyjaciela, męża i ojca.

Z okazji jubileuszu prof. Bralczyka w warszawskim SWPS przygotowano uroczyste spotkanie, podczas którego, na cześć językoznawcy przemawiali prof. Wiesław Godzic i Michał Ogórek.

"Spotkanie było dużym zaskoczeniem dla profesora, gdyż wszystko organizowaliśmy w tajemnicy. Również książka napisana wspólnie przez kilkunastu autorów, zbiór dowcipnych tekstów o jubilacie, przypadkach i wypadkach języka polskiego, była dla niego niespodzianką" - mówi dr Jacek Wasilewski z SWPS.

Więcej informacji na temat prof. Jerzego Bralczyka można znaleźć na jego stronie internetowej: www.bralczyk.pl. Witryna udostępnia również napisane przez niego felietony i wywiady, których udzielił. EKR

PAP - Nauka w Polsce

agt/kap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Cytadela w Starej Dongoli z zaznaczeniem lokalizacji domostw  omówionych w  artykule (opracowanie: Adrian Chlebowski). Źródło: African Archaeological Review

    Co jadano w Starej Dongoli? Sorgo, pszenica i jęczmień podstawowymi składnikami lokalnej diety

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Benedykt Dybowski został naukowcem na zesłaniu, a potem udał się tam już dobrowolnie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera