Naukowcy z UJ projektują oszczędniejszy tomograf

<strong>Naukowcy z UJ projektują tomograf, dzięki któremu będzie można taniej i szybciej wykrywać nowotwory</strong> - pisze &quot;Dziennik Polski&quot;.

"Obecnie w Polsce istnieje tylko sześć urządzeń, które pozwalają na diagnozowanie chorób za pomocą najbardziej zaawansowanej metody, jaką jest emisyjna tomografia pozytonowa, czyli PET" - mówi prof. Paweł Moskal z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, twórca wynalazku.

Jak wyjaśnia, problemem są pieniądze. Cena urządzenia sięga kilkudziesięciu milionów zł. Naukowcy z UJ stworzyli więc projekt urządzenia, które mogłoby działać równie efektywnie, a przy znacznie mniejszych nakładach finansowych.

Wynalazek, nagrodzony złotym medalem na targach wynalazczości w Brukseli, został już zgłoszony do ochrony patentowej. YY

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Naukowcy chcą stworzyć model skóry, wykorzystując druk 3D

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera