Nadciśnienie ma związek z zaburzeniem zegara biologicznego

Gen, którego zaburzenia stanowią czynnik ryzyka dla nadciśnienia pozostaje pod kontrolą dobowego cyklu światła i ciemności - informują naukowcy z Japonii na łamach pisma "Nature Medicine". Ich praca sugeruje związek pomiędzy zaburzeniami rytmu zegara biologicznego i chorobą sercowo-naczyniową.

Nieprawidłowości w działaniu zegara biologicznego - 24 godzinnego cyklu, który kontroluje większość procesów fizjologicznych większości organizmów żywych - leżą u podstaw wielu chorób. Poznano już wiele genów, które są niezbędne dla prawidłowego działania zegara. Przykład stanowią geny kodujące cząsteczki o nazwie kryptochromy, wiadomo że myszy ich pozbawione mają zaburzenia cyklu dobowego.

Hitoshi Okamura wraz z zespołem z Kyoto University wykazał, że myszy które nie mają kryptochromów chorują na nadciśnienie oraz, że jest to związane z podwyższonym poziomem aldosteronu - hormonu, który powoduje zwiększone pobieranie sodu przez nerki, co z kolei jest przyczyną zwiększenia zatrzymania wody w organizmie.

Naukowcy odkryli też, że zegar biologiczny bezpośrednio kontroluje aktywność genu o nazwie Hsd3b6, który koduje białko niezbędne w procesie produkcji aldosteronu.

Teraz autorzy pracy podkreślają konieczność zbadania ludzkiego genu o nazwie HSD3B1, który jest odpowiednikiem opisanego przez nich mysiego Hsd3b6, co pozwoli stwierdzić odkryty przez nich mechanizm działa również u ludzi. KDO

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wykryto ślady najsilniejszej burzy słonecznej w historii Ziemi

  • Fot. Adobe Stock

    Bakteryjny „płyn do mycia naczyń” pomaga rozkładać ropę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera