Dinozaury wędrowały z kontynentu na kontynent

Wczesne dinozaury mięsożerne, które pojawiły się na terenie Ameryki Południowej, potrafiły przewędrować aż do Ameryki Północnej - piszą naukowcy amerykańscy na łamach najnowszego "Science". Swoje wnioski formułują na podstawie jednego z najnowszych odkryć paleontologicznych.

W Nowym Meksyku odkopano kości dinozaura, który żył 213 mln lat temu. Odkrycia dokonano w Ghost Ranch, miejscu znanym z malowniczych, skalistych krajobrazów, utrwalonych na płótnach Georgii O'Keefe. Znajduje się tam bogate stanowisko paleontologiczne, na którym od połowy XIX w. znajdowane są skamieniałości triasowych dinozaurów.

Najnowsze, bardzo dobrze zachowane znalezisko sprzed 213 mln lat nazwano Tawa hallae. Nazwa pochodzi od imienia boga słońca, czczonego przez miejscowych Indian z plemienia Hopi. Dinozaur był mięsożercą wysokości dużego psa (ok. 70 cm). Długość jego ciała wynosiła około dwóch metrów. Oprócz tego odkopano kilka innych wspaniale zachowanych szkieletów dinozaurów żyjących w triasie.

Pierwsze dinozaury pojawiły się 230 mln lat temu, kiedy kontynenty były złączone w jedną Pangeę. Na podstawie analizy szkieletów wczesnych dinozaurów naukowcy doszli do wniosku, że wyewoluowały one w części Pangei, z której wyodrębniła się Ameryka Południowa. Tam podzieliły się na teropody (jednym z przedstawicieli jest tyranozaur), zauropodomorfy (jak apatozaur) i ornithischiany (jak triceratops), a następnie rozprzestrzeniły się na pozostałe kontynenty ponad 220 mln lat temu.

"Nowy dinozaur Tawa hallae zmienia nasze rozumienie relacji łączących wczesne dinozaury. Jest fantastyczną okazją, żeby przyjrzeć się ewolucji szkieletu pierwszych dinozaurów mięsożernych" - wyjaśnia Randall Irmis z Utah Museum of Natural History.

"Kiedy kontynenty rozdzielają się, wzrasta izolacja - dodaje Sterling Nesbit z University of Texas w Austin. - Można by wtedy oczekiwać, że mięsożerne dinozaury w danym regionie będą blisko spokrewnioną, endemiczną grupą. Tutaj widzimy jednak coś zupełnie innego".

Dinozaury, które naukowcy odkryli, były bardzo odległe ewolucyjnie od siebie, za to blisko spokrewnione z gatunkami z terenu dzisiejszej Ameryki Południowej. Oznacza to, że każdy z nich pochodził z innej linii ewolucyjnej, a nie od wspólnego, lokalnego przodka.

Naukowcy zastanawiają się, czy inne grupy gadów triasowych również podejmowały takie wędrówki z południa na północ i z powrotem. Oznaczałoby to, że nie było wtedy znacznych barier w postaci np. nieprzebytych gór. Jak dotąd, na stanowisku znaleziono wyłącznie dinozaury mięsożerne. Być może ówczesny klimat Ameryki Północnej nie odpowiadał roślinożercom - spekulują. KRX

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera