Domena internetowa "eu" dostępna we wszystkich unijnych językach

Od 10 grudnia obywatele, przedsiębiorstwa i organizacje europejskie mogą rejestrować nazwy stron internetowych w domenie ".eu", używając liter z alfabetów wszystkich 23 języków urzędowych Unii Europejskiej.

Dzięki nowym zasadom, przyjętym przez Komisję Europejską w czerwcu 2009 roku, dopuszczalne stają się więc nazwy stron internetowych pisane np. alfabetem greckim lub cyrylicą. Literami alfabetu łacińskiego będzie na razie musiała być zapisana sama "końcówka", tzn. "eu", ale KE zapowiada szybkie wprowadzenie możliwości zapisu literami alfabetu greckiego i cyrylicy.

"Międzynarodowe nazwy w domenie +.eu+, czyli naszej europejskiej domenienajwyższego poziomu, stanowią znaczny postęp" - podkreśliła unijna komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego Viviane Reding, cytowana w komunikacie. Wskazała, że wielu internautów jest w krajach, w których nie stosuje się alfabetu łacińskiego. "Wprowadzenie międzynarodowych nazw w domenie +.eu+ będzie jeszcze lepiej zaspakajało potrzeby wielojęzycznej i wielokulturowej Europy" - oceniła komisarz. AZ

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nawyki zdrowe dla serca wspierają cały organizm

  • Kandydatka na planetę w dysku wokół gwiazdy HD 135344B. Po lewej obraz z instrumentu ERIS na teleskopie VLT, a po prawej połączenie wcześniejszych obserwacji instrumentem SPHERE na VLT oraz siecią radioteleskopów ALMA. Źródło: ESO/F. Maio et al./T. Stolker et al./ ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/N. van der Marel et al.

    Wykryto obiekty w ramionach spiralnych dysków wokół dwóch młodych gwiazd

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera