
<strong>Nietknięty, bogato wyposażony, pochodzący z wczesnej epoki brązu pochówek kobiety odkryli archeolodzy z Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie w Rogalinie Dolnym na Lubelszczyźnie</strong>. W badaniach, które odbyły się na przełomie października i listopada wzięli udział również studenci archeologii z Lublina.
Wiosną archeolodzy byli przekonani, że stanowisko zostało całkowicie zniszczone przez prace rolne, gdyż natknięto się jedynie na bardzo zniszczone elementy wyposażenia grobów. Specjaliści podjęli jednak ostatnią próbę rozpoznania cmentarzyska, która okazała się sukcesem.
"Trafiliśmy na nietknięty pochówek kobiety w średnim wieku. Na wyposażenie grobowe składały się trzy naczynia z charakterystycznym ornamentem odciśniętego sznura. Dwa z nich, wazę i amforę, umieszczono obok stóp zmarłej, natomiast trzecie - niewielki pucharek z małymi uszkami przy wylewie, przekłutymi pionowo, spoczywało obok czaszki. Zmarła była ułożona na plecach z głową skierowaną na wschód" - wyjaśnia Bartecki.
Poza naczyniami archeolodzy odkryli niemal 40 doskonale zachowanych paciorków fajansowych, dwie miedziane zausznice oraz sierp krzemienny z krzemienia wołyńskiego. Naukowcy przypuszczają, że zmarła miała na głowie nakrycie głowy, bądź diadem na który składały się ozdoby miedziane i paciorki fajansowe. Wkrótce powstanie jego rysunkowa rekonstrukcja.
Archeolodzy chcą kontynuować badania wiosną przyszłego roku. Cmentarzysko znajduje się na polu uprawnym, dlatego mogą postępować zniszczenia pozostałych, zapewne zachowanych pochówków.
"Poza grobem natrafiliśmy również na duże, zagadkowe obiekty archeologiczne, o trudnej do określenia funkcji, w których wnętrzu znajdowała się niewielka ilość materiału zabytkowego. Dalsze prace pozwolą nam, mamy nadzieję, odpowiednio je zinterpretować. Być może pełniły jakieś funkcje w obrębie cmentarzyska" - mówi Bartecki.
Osoby pochowane na cmentarzysku w Rogalinie Dolnym zamieszkiwały zapewne niedawno odkrytą przez archeologów osadę zlokalizowaną w pobliżu w dolinie Bugu. Według wstępnych ustaleń archeologów, była to rozległa wieś, ale m - jak podkreślają badacze - z ostatecznymi wnioskami należy poczekać do rozpoczęcia regularnych wykopalisk.
PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski
agt/ kap/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.