Kłusownicy zabijają coraz więcej nosorożców

Mimo usilnych starań obrońców zwierząt coraz więcej nosorożców pada ofiarą kłusowników - wynika z raportu międzynarodowej organizacji TRAFFIC i Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN).

Nasilenie nielegalnego handlu rogami nosorożców, w tym zagrożonego wyginięciem nosorożca czarnego, jest spowodowane popytem na rynkach azjatyckich. Sproszkowany róg nosorożca uważany tam jest za afrodyzjak i lek na niektóre choroby. Istotną przyczyną są też wyraźne uchybienia w egzekwowaniu prawa. 95 proc. przypadków kłusownictwa w Afryce ma miejsce w RPA i Zimbabwe, gdzie odsetek wyroków za nielegalne kłusownictwo wynosi zaledwie 3 proc.

Autorów raportu niepokoi również przyszłość nosorożców jawajskich i sumatrzańskich, które występują m.in. w Malezji, Indonezji i Wietnamie. Zaznaczają jednocześnie, że niektóre kraje, m.in. Nepal, poważnie przejęły się sytuacją nosorożców i podjęły już odpowiednie kroki, by zapewnić im ochronę. Tego samego TRAFFIC i IUCN oczekują od pozostałych. KOC

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera