Mury obronne starożytnego miasta Wergina zostały odkryte przez archeologów w północnej Grecji - informuje serwis internetowy Balkan Travellers.
Naukowcy odsłonili zachowane w doskonałym stanie mury obronne otaczające starożytne miasto, których architektura wskazuje na pochodzenie z okresu panowania Kassandera, króla Macedonii w latach 302-297 p.n.e.
Kraj był w tym czasie nękany niepokojami i wojnami domowymi wynikającymi z wojen diadochów - dowódców armii Aleksandra Macedońskiego - o kontrolę nad ziemiami podbitymi przez Aleksandra już po jego śmierci w 323 r. p.n.e.
Oprócz fortyfikacji archeolodzy odnaleźli także wiele artefaktów, a także zwęglone resztki pożywienia i nasiona pochodzące z II i I w. p.n.e.
Wergina stała się słynnym stanowiskiem archeologicznym po odkryciu w 1977 r. miejsca pochówku macedońskich królów, w tym Filipa II - ojca Aleksandra Macedońskiego. Odkrycie królewskich grobowców pomogło ustalić miejsce położenia Ajgaj - najstarszej stolicy starożytnej Macedonii, siedziby władców z dynastii Argeadów (ok. 700-309 r. p.n.e.).
Stanowisko archeologiczne Wergina od 1996 r. znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. JOT
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.