Plazma - zabójcza dla bakterii, łagodna dla skóry

Prototypowe urządzenie plazmowe może usuwać bakterie ze stóp, rąk, a nawet pach, nie uszkadzając skóry - informuje "New Journal of Physics".

Plazma to czwarty stan materii - zjonizowany gaz, składający się z cząstek obojętnych, elektronów i jonów dodatnich, często spotykany w kosmosie. Dzięki świecącej plazmie działają też na przykład niektóre płaskie telewizory.

W nowym bakteriobójczym urządzeniu (opracowanym przez wydział fizyki pozaziemskiej Instytutu Maxa Plancka) wykorzystano tak zwaną zimna plazmę atmosferyczną - pod ciśnieniem atmosferycznym i o stosunkowo niskiej temperaturze (gorąca plazma może mieć miliony stopni).

Taką plazmę - zabójczą dla bakterii, wirusów i grzybów - wykorzystuje się od pewnego czasu do dezynfekcji narzędzi chirurgicznych.

Pod wpływem plazmy pomiędzy tlenem, azotem i parą wodną zachodzą reakcje, w których powstają substancje o silnym działaniu dezynfekcyjnym. W ciągu 12 sekund liczebność zarazków na potraktowanej plazmą powierzchni rąk spada milion razy. Tymczasem porządne, chirurgiczne mycie rąk przed operacją trwa kilka minut.

Specjaliści twierdzą, że za pomocą plazmy można by przyspieszać gojenie ran, leczyć dziąsła, a nawet eliminować przykry zapach ciała. Małe plazmowe urządzenia dezynfekujące mogą być zasilane bateriami.PMW

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Więcej ruchu w średnim wieku to mniejsze ryzyko alzheimera

  • 05.05.2025.  EPA/GONZALO FUENTES

    Francja/ Szefowa KE: UE chce przyciągnąć naukowców ze świata, w tym z USA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera