Paweł Jasienica "Tylko o historii"

<strong>&quot;Tylko o historii&quot; to zbiór czternastu esejów publikowanych przez Pawła Jasienicę w czasopismach. </strong>W tomie znalazły się teksty z lat 1956 i 1958-1961, publikowane głównie w miesięczniku &quot;Twórczość&quot;, a także w &quot;Przeglądzie Kulturalnym&quot; (Księgi o sztuce wojennej, styczeń 1956), &quot;Nowej Kulturze&quot; (Zapiski z domu wariatów, czerwiec 1958) oraz w kwartalniku &quot;Kultura i Społeczeństwo&quot; (Pochwała historii, styczeń -marzec 1961).<strong> </strong>Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka. Jest to ostatnia książka z serii &quot;Jasienica. Powrót&quot;.

Na kanwie omawianych dzieł historycznych, literackich ("Balladyna", "Ogniem i mieczem"), bądź pamiętników (w tym M. Bobrzyńskiego, E. Herriota, P. Schmidta), obejmujących czasy zamierzchłe aż po drugą wojnę światową, Paweł Jasienica snuje erudycyjne rozważania o przeszłości, często przeplatane refleksjami nad współczesnością, a także osobistymi wspomnieniami. Opublikowany zbiór esejów oparto na wydaniu pierwszym, przygotowanym przez Iskry w roku 1962 (następne wydanie: Czytelnik 1992).

***

Paweł Jasienica, właśc. Leon Lech Beynar (1909-1970), historyk, eseista, publicysta; autor słynnej syntezy dziejów Polski przedrozbiorowej (Polska Piastów, Polska Jagiellonów, Rzeczpospolita Obojga Narodów). Uczestnik kampanii wrześniowej, oficer Armii Krajowej. Po wojnie represjonowany. Od 1959 roku wiceprezes ZLP; ostatni prezes Klubu Krzywego Koła (1962).

W 1964 r. jako jeden z 34 intelektualistów podpisał protest przeciwko polityce kulturalnej władz PRL. Od 1966 wiceprezes polskiego PEN Clubu. W 1968 r. wystąpił w obronie represjonowanych studentów, co spowodowało zakaz publikacji jego prac.

Odznaczony pośmiertnie 3 maja 2007 r. przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. W tym samym roku został laureatem - przyznanej po raz pierwszy pośmiertnie - Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej ustanowionej przez Prezesa IPN. ESZ

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera