Sztuczna skóra, stworzona przez francuskich naukowców z płodowych komórek macierzystych ma pomóc ofiarom poparzeń - informuje pismo "The Lancet". <br /><br />
Dotychczasowe odmiany sztucznej skóry nie mogą być stosowane przy poparzeniu dużych powierzchni. Dlatego tymczasowa skóra z komórek macierzystych opracowana przez specjalistów z instytutu w Evry może być dobrym rozwiązaniem. By ją uzyskać, odtwarza się proces prowadzący do powstania sztucznej skóry podczas rozwoju płodowego, a komórki umieszcza na odpowiedniej siateczce.
Komórki macierzyste przekształciły się we w pełni uformowaną ludzką skórę w ciągu 12 tygodni od przeszczepienia ich myszom. Zdaniem autorów badań, sztuczna skóra mogłaby rozwiązać problemy z odrzucaniem przeszczepów, obecnie występujące u ofiar poparzeń.
Podobna sztuczna skóra o ograniczonej trwałości pojawiła się w filmie Sama Raimi "Darkman"(1990, polski tytuł "Człowiek ciemności"), w którym twórcę sztucznej skóry - doktora Peytona Westlake, naukowca walczącego z przestępcami - grał Liam Neeson. Filmowa sztuczna skóra pozwalała się upodabniać do dowolnej osoby. PMW
PAP - Nauka w Polsce
yy/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.