Prezentacja: Niebo nad Warszawą

<strong>Akcja &quot;Niebo nad Warszawą&quot; pozwoliła mieszkańcom i gościom stolicy obejrzeć wystawę najlepszych polskich astrofotografii zaprezentowanych na stacjach metra. Finał akcji zorganizowany w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii przyciągnął kilkaset osób. </strong><em>Prezentacja </em>przygotowana przez Centrum Nauki Kopernik we współpracy z partnerami <em>została zgłoszona do konkursu &quot;Popularyzator Nauki&quot;, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.</em>

Pomysł na zorganizowanie akcji pojawił się, gdy Orlando Naranjo, astronom z Wenezueli zdecydował się powierzyć nazwanie kilku odkrytych przez siebie planetoid dzieciom z różnych krajów świata, w tym z Polski.

W związku z tym w Polsce zorganizowano konkurs "Nazwij swoją asteroidę", w którym zadaniem młodych pasjonatów astronomii było nie tylko zaproponowanie imienia dla odkrytego niedawno obiektu (asteroidy numer 66189), ale także przedstawienie historii wiążącej się z tym imieniem, dzięki czemu mogła powstać pełna tożsamość planetki.

Zwycięzcą konkursu został Kajetan Jałochowski, siedmiolatek z Warszawy, który wymyślił nazwę "Żywa" oraz przygotował film przedstawiający bajkowe losy asteroidy. Chłopiec otrzymał w nagrodę zaawansowany teleskop amatorski, a także, wraz z pozostałymi finalistami konkursu, wziął udział w bezpośrednim połączeniu radiowym z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Podczas tej specjalnej telekonferencji na kilkanaście pytań zadanych przez dzieci odpowiedział Frank De Winne - belgijski astronauta, który obecnie znajduje się na orbicie.

Konkurs na nazwę asteroidy, choć dał początek całej akcji, był jednak tylko jednym z kilku elementów projektu "Niebo nad Warszawą". Zamiarem zespołu Centrum Nauki Kopernik było przygotowanie wydarzeń o możliwie szerokim zasięgu, skierowanych nie tylko do najmłodszych, ale także do dorosłych.

Właśnie dlatego do realizacji projektu zostały wybrane najbardziej wyróżniające się, dobrze znane warszawiakom obiekty - stacje znajdujące się na centralnym odcinku metra oraz jeden z najciekawszych architektonicznie biurowców stolicy, mieszczący się przy Rondzie ONZ budynek Rondo1.

To właśnie w tych przestrzeniach zorganizowano wystawy i gry, dzięki którym w Warszawie od 19 października z astronomią i astronautyką można było zetknąć się dużo częściej niż zwykle.

Na stacjach poziemnej kolejki, na dużych ekranach projekcyjnych zwanych infoscreenami, wyświetlane były fotografie nieba wykonane przez najlepszych polskich amatorów astronomii, a w blisko dwustumetrowym wieżowcu odbyła się gra fabularna oparta na motywach legendarnego filmu Ridleya Scotta pt. "Łowca androidów".

Podczas tej zabawy - łączącej w sobie elementy teatralne, fabularne, naukowe i edukacyjne - kilkaset osób, odwiedzając niedostępne na co dzień piętra i dach biurowca, przesłuchiwało androida (udowadniając jednocześnie, jak takiej maszynie daleko do człowieka), poznawało prawa fizyki (między innymi poprzez obserwacje Wahadła Foucaulta czy sprawdzanie, jaki ciężar na innych planetach miałaby porcja chińszczyzny), a także próbowało wysłać w kosmos wiadomość do ewentualnych pozaziemskich cywilizacji.

Za przygotowanie akcji "Niebo nad Warszawą" odpowiadał zespół animatorów Centrum Nauki Kopernik, którego prace koordynowała Hanna Nowak-Radziejowska. Opiekę astronomiczną nad przedsięwzięciem sprawował Karol Wójcicki, a konsultantami projektu byli Wojciech Faruga i Jakub Ryzenko.

Faruga był również reżyserem astronomicznej gry fabularnej, a w realizacji tego przedsięwzięcia pomagali mu: Szymon Celej (współpraca reżyserska, grafika), Agata Sosinowska i Marta Dobecka (przygotowanie androidów), Sylwek Łuczak (projekcje), Krzysztof Masterek (światło), Przemysław Kostrzewa (trąbka), studenci z Koła Astronautyki Politechniki Warszawskiej (sygnał w kosmos, łazik marsjański) oraz studenci z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

W przygotowaniu projektu brali udział także partnerzy instytucjonalni i sponsorzy - Europejska Agencja Kosmiczna, zarządca budynku Rondo1, Infoscreen Stroer, firma Delta Optical, serwis AstroExpo.pl, Wydawnictwo "Nasza Księgarnia", Polskie Towarzystwo Astronautyczne, Polski Związek Krótkofalowców, ARISS Polska i portal Astronomia.pl.

Więcej informacji na temat akcji można znaleźć na stronie http://kopernik.org.pl/niebo_nad_warszawa/ JPO

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Producent satelitów dołączył do hubu gamingowo-technologicznego

  • 16.04.2025. Na zdjęciu dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej, przed drugim dniem III Konferencji Bezpieczeństwa ESA na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Szef ESA o odkrywaniu kosmosu: to wręcz niewiarygodne, ile robi Europa przy relatywnie niewielkich środkach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera