
<strong>Technik modelowania najlepiej uczyć się poprzez rozwiązywanie prawdziwych problemów badawczych - uważa dr Marek Doskocz z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej.</strong> Założyciel serwisu zajmującego się szeroko pojętym modelowaniem molekularnym: <a href="http://www.molnet.eu/">www.molnet.eu</a> jest kandydatem w konkursie <strong>"Popularyzator Nauki" </strong>organizowanym przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Naukowiec postawił sobie za cel nauczenie modelowania poprzez rozwiązywanie prawdziwych problemów badawczych. Zorganizował Praktyczną Szkołę Modelowania Molekularnego. Materiał szkoleniowy obejmuje takie zagadnienia, jak: wstęp do obliczeń, energia, oddziaływania, modelowanie mechanizmów reakcji chemicznych.
Gospodarzem Praktycznej Szkoły Modelowania Molekularnego jest interdyscyplinarne Centrum Modelowania Molekularnego, które udostępniło uczestnikom komputery dużej mocy.
"Podjęte tu zostały próby modelowania mechanizmu reakcji zachodzących podczas konwersji dwutlenku węgla do metanolu (polska benzyna), projektowanie chemicznych sensorów, czy modelowanie początków życia" - opisuje dr Doskocz.
Jak zaznacza, szkołę zorganizowano w okresie wakacyjnym, co sprzyjało korzystaniu z mocy komputerów, ponieważ centra obliczeniowe na wakacjach nie są w pełni wykorzystywane. Szkole udało osiągnąć się kilka sukcesów. Wśród nich jest przygotowywanie - pod redakcją dra Doskocza - książki "Praktyczne Modelowanie Molekularne" (tom I, ponad 100 stron) oraz początek naukowej publikacji. Latem przyszłego roku naukowiec chciałby zorganizować następny kurs, może nie tylko ogólnopolski, ale europejski.
Dr Doskocz w latach 2003-2008 organizował prezentacje popularnonaukowe na Festiwalach Nauki, w szkołach, a także dla grup specjalnych. Otrzymał liczne podziękowania od dziekana Wydziału Chemicznego oraz dyplomy uznania.
Największym tegorocznym osiągnięciem badacza w dziedzinie popularyzacji nauki było stworzenie pierwszego profesjonalnego serwisu zajmującego się szeroko pojętym modelowaniem molekularnym: www.molnet.eu. Serwis jest przeznaczony dla studentów, doktoratów oraz dla młodej kadry naukowej zgłębiające techniki modelowania. Powstał w marcu 2009 roku i wciąż się rozwija.
"Wszystkie wyżej wymienione osiągnięcia przeprowadziłem jako wolontariusz, bez żadnych finansowych korzyści. Nie mniej jednak satysfakcja, którą dała mi ta praca zachęca mnie do dalszego działania: stworzenia ogólnego programu do inteligentnego i interaktywnego liczenia rozproszonego, w którym korzysta się z darmowego oprogramowania do modelowania oraz rozwiązuje się zagadnienia z chemii za pomocą modelowania" - mówi dr Doskocz.
Naukowiec współorganizował ogólnopolski kursu z Nanotechnologii (dostępny na stronach www.nanonet.pl ), który nagrodzono w tym roku na "VII Świętokrzyskiej Giełdzie Kooperacyjnej Nowych Technologii - ekoINNOWACJE" za innowacyjną usługę. KOL
PAP - Nauka w Polsce
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.