Grad nagród dla wynalazku polskich inżynierów

<strong>Cement romański był powszechnie stosowany do dekoracji elewacji budynków w XIX i na początku XX wieku. Po zakończeniu I wojny światowej używany był sporadycznie, a z czasem znajomość technologii jego produkcji i budowlanych technik wykonawczych uległa zapomnieniu. Teraz, dzięki innowacyjnej technologii opracowanej w Oddziale Mineralnych Materiałów Budowlanych w Krakowie (OMMB), minerał ten może w wielkim stylu powrócić na rynek konserwatorski</strong>. Autorami wynalazku są: dr inż. Henryk Szeląg, dr inż. Albin Garbacik, dr Grzegorz Adamski oraz Andrzej Ronduda. Za swój wynalazek otrzymali już liczne nagrody, zarówno krajowe, jak i międzynarodowe.

OMMB w Krakowie jest częścią Instytutu Szkła, Ceramiki, Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych w Warszawie (ISCMOiB). Stworzona przez tutejszych inżynierów technologia umożliwia wyprodukowanie w piecu obrotowym materiału, który wiernie naśladuje właściwości i kolor historycznego cementu romańskiego. Zdaniem specjalistów, będzie to doskonały produkt do konserwacji i renowacji zabytków.

Jak wyjaśniają przedstawiciele Oddziału, dotychczas brak odpowiedniego materiału sprawiał, że konserwatorzy zabytków, architekci i firmy budowlane stosowali materiały niekompatybilne z substancją historyczną. Stworzona przez nich metoda pozwala zapełnić tę lukę - uzyskany minerał w pełni i pod każdym względem wpasowuje się w strukturę zabytków, a jego zastosowanie nie wprowadza dodatkowych zagrożeń w odnawianych fasadach.

Możliwości produkcyjne OMMB w pełni zaspakajają krajowe i europejskie zapotrzebowanie na tego rodzaju hydrauliczne spoiwo naturalne. Nowa metoda jest przy tym ekologiczna i nieszkodliwa dla środowiska - produkcja cementu romańskiego w piecu obrotowym wiąże się z dużo niższą, w porównaniu do technologii produkcji cementu portlandzkiego, emisją CO2.

Deszcz nagród dla opracowanego w OMMB rozwiązania trwa od maja br., kiedy to instytucja otrzymała w Paryżu, podczas Targów Concour Lepine, Medal Francuskiego Stowarzyszenia Wynalazców i Przemysłowców. W czerwcu "Technologia produkcji cementu romańskiego w piecu obrotowym" zdobyła srebrny medal Międzynarodowej Wystawie Wynalazków IWIS 2009 w Warszawie, a już w sierpniu 2009 roku rozwiązanie OMMB ponownie zostało wyróżnione - zdobyło srebrny medal na IX Moskiewskiej Międzynarodowej Wystawie Wynalazków i Innowacji - "IX Moscow International Salon of Innovations and Investments". Miesiąc później w Budapeszcie wynalazek został uhonorowanym złotem na Międzynarodowej Wystawie "GENIUS - EUROPE International Invention Fair".

\"

Najnowszą nagrodą dla Oddziału jest złoty medal przyznany przez South-Pacific Innovation Transfer Society w Australii, podczas wystawy GENIUS-EUROPE.

Za pomocą cementu romańskiego odnowiono m.in. takie zabytkowe budowle Krakowa jak: Kamienica Łozińskich, gmach dawnej Akademii Handlowej, pałac Wielopolskich.

Jak pisze dr Henryk Szeląg, współtwórca wynalazku i dyrektor OMMB, już dziś cementu romańskiego z powodzeniem wykorzystywany jest do odświeżania oblicza zdewastowanych fasad budynków, które przez całe lata pozostały nie odnawiane lub były tylko częściowo zabezpieczane przed dalszą degradacją kiczowatymi i nieoryginalnymi materiałami. "Taki niekorzystny wizerunek musi ulec zmianie. Dlatego też jednoznacznie trzeba podkreślić, że cement romański jest materiałem przyszłości. Aby zachować dziedzictwo kulturowe, edukować i kształtować wrażliwość obywatela w tej sferze, jego okres świetności musi już wkrótce nastąpić ponownie" - podkreśla Szeląg.

\"

Specjalista dodaje też, że cement romański może być wykorzystywany nie tylko do konserwacji zabytków. Ze względu na dużą oporność na warunki atmosferyczne, znajduje zastosowanie również do wykonywania zewnętrznych i wewnętrznych dekoracji współcześnie budowanych obiektów oraz ozdabiania ich otoczenia (np. budowy fontann i rzeźb ogrodowych).

***

Należący do ISCMOiB Oddział Mineralnych Materiałów Budowlanych w Krakowie został utworzony 1 września 2007 w wyniku połączenia Instytutu Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach oraz Instytutu Mineralnych Materiałów Budowlanych w Opolu z Oddziałem w Krakowie. Nowa jednostka przejęła majątek i dorobek połączonych placówek, a zarazem ich ponad 50-letnie doświadczenie.

OMMB zajmuje prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych w zakresie: poszukiwania, eksploatacji i racjonalnego wykorzystania surowców naturalnych, tworzenia nowoczesnych oraz doskonalenia istniejących technologii produkcji mineralnych materiałów budowlanych, zagospodarowania odpadów przemysłowych i komunalnych w technologiach materiałów budowlanych oraz badań właściwości surowców naturalnych, odpadów przemysłowych i materiałów budowlanych.

W ramach Oddziału funkcjonują następujące podjednostki: Zakład Cementu, Zakład Betonów, Zapraw i Kruszyw, Zakład Gipsu i Chemii Budowlanej, Zakład Badań Kontrolnych, Zakład Doświadczalny Urządzeń i Technologii oraz Ośrodek Certyfikacji i Normalizacji. W swoich laboratoriach prowadzą one badania składu i właściwości takich surowców jak: cement, beton, wapno budowlane, spoiwa gipsowe, kleje cementowe, zaprawy budowlane, kruszywa czy piasek normowy do badań wytrzymałości.

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    EKG/ Wiceprezes PAN: Polska nie jest potęgą w IT; rodzynki nie świadczą o średniej

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Producent satelitów dołączył do hubu gamingowo-technologicznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera