Zbadano morski wulkan Kasablanka

Uznawany za wygasły, liczący około 15 milionów lat morski wulkan Kasablanka w pobliżu Maroka, w niedalekiej przeszłości wykazywał oznaki aktywności, stwierdzili naukowcy podczas badań wulkanu z wykorzystaniem dwóch automatycznych łodzi badawczych - podaje internetowy serwis &quot;Science Daily&quot;. <br /><br />

"Spodziewaliśmy znaleźć stożek pokryty osadami z ledwo wystającymi skałami i żadnych znaków aktywności wulkanu. Zamiast tego odkryliśmy bardzo nierówny teren z pionowymi descenzjami (descenzja to schodzenie wód w dół pod wpływem sił grawitacyjnych - PAP) wysokości ponad 100 metrów i średnim nachyleniem zboczy 25 stopni" - mówi kierujący badaniem Bramley Muton.

Od szczytu wulkan jest pokryty popiołem wulkanicznym i pumeksem. W najwyższym punkcie wulkanu naukowcy znaleźli dowody ona to, że w ostatnim czasie miał miejsce wypływ cieczy, który utworzył kratery o średniej wielkości 1-2 metry - czytamy w "Science Daily".

Uczestniczący w badaniu Veit Huehnerbach dodał, że życie na wulkanie i wokół niego było urozmaicone. "Widzieliśmy gąbki, koralowce, homary, krewetki, strzykwy, rekiny i buławiki szorstkie. Najbardziej zaskoczyła nas obecność srebrnej ryby, podobnej do węgorza, pływającej w wodzie pionowo, z ogonem dotykającym dna morskiego" - mówi Huehnerbach.

Wykorzystując automatyczne łodzie podwodne, naukowcy badali obszary na głębokości od 650 metrów do 4630 metrów. KRF

PAP - Nauka w Polsce

agt/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera