Uznawany za wygasły, liczący około 15 milionów lat morski wulkan Kasablanka w pobliżu Maroka, w niedalekiej przeszłości wykazywał oznaki aktywności, stwierdzili naukowcy podczas badań wulkanu z wykorzystaniem dwóch automatycznych łodzi badawczych - podaje internetowy serwis "Science Daily". <br /><br />
Od szczytu wulkan jest pokryty popiołem wulkanicznym i pumeksem. W najwyższym punkcie wulkanu naukowcy znaleźli dowody ona to, że w ostatnim czasie miał miejsce wypływ cieczy, który utworzył kratery o średniej wielkości 1-2 metry - czytamy w "Science Daily".
Uczestniczący w badaniu Veit Huehnerbach dodał, że życie na wulkanie i wokół niego było urozmaicone. "Widzieliśmy gąbki, koralowce, homary, krewetki, strzykwy, rekiny i buławiki szorstkie. Najbardziej zaskoczyła nas obecność srebrnej ryby, podobnej do węgorza, pływającej w wodzie pionowo, z ogonem dotykającym dna morskiego" - mówi Huehnerbach.
Wykorzystując automatyczne łodzie podwodne, naukowcy badali obszary na głębokości od 650 metrów do 4630 metrów. KRF
PAP - Nauka w Polsce
agt/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.