Kultura Mochica istniała w Peru już około 2100 lat temu

Badania grobowca odkrytego w Dolinie Lambayeque w Peru potwierdziły, że starożytna indiańska kultura Mochica istniała już ponad 2000 lat temu - podaje serwis internetowy Latin American Herald Tribune. <br /><br />

Jak poinformował Luis Chero, dyrektor Zespołu Archeologicznego Huaca Rajada - Władcy Sipan, grobowce odkrywane na terenie kompleksu najczęściej pochodzą z III w. n.e., ale grobowiec młodego wojownika odkryty dwa miesiące temu pochodzi z około 100 r. p.n.e., z początkowego okresu kultury Mochica.

Badania ludzkich szczątków, odnalezionych w grobie znajdującym się 12 metrów pod powierzchnią ziemi, pozwoliły ustalić ich wiek na około 2100 lat. Zdaniem badaczy, szczątki należą do pełniącego funkcje kapłańskie i wojskowe młodego mężczyzny, należącego do elity społecznej, który zmarł w wieku 21 lat. Naukowcy wciąż prowadzą badania, które pozwolą ustalić, co było przyczyną śmierci młodzieńca.

Przeciętny wiek zmarłych, których szczątki zostały odkryte w innych grobowcach kompleksu archeologicznego Sipan wynosi 40 lat.

Na ciele zmarłego wojownika został umieszczony napierśnik oraz bransolety z muszli, a wokół niego złożono różne przedmioty ceramiczne, m.in. włócznie i figurkę sowy.

Królewski grobowiec Władcy Sipan został odkryty w Dolinie Lambayeque w 1987 r. przez archeologa Waltera Alvę i od tego czasu na stanowisku pracują naukowcy.

Ludność kultury Mochica do VI w. n.e. zasiedlała wybrzeża Oceanu Spokojnego w północnej części dzisiejszego Peru. Przedstawiciele tej kultury stworzyli cywilizację o wysokim stopniu rozwoju i złożonej społecznej i politycznej organizacji. JOT

PAP - Nauka w Polsce

agt/  bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera