<strong>Pierwszy certyfikat dla geoparku przyznał 21 października w Poznaniu polskiej części Łuku Mużakowa Henryk Jacek Jezierski, Główny Geolog Kraju. </strong>Znajdujący się m.in. w województwie lubuskim Łuk Mużakowa jest największą w Europie moreną czołową, jedyną widoczną gołym okiem z kosmosu. Wręczenie certyfikatu odbyło się w Poznaniu przy okazji otwarcia targów Tour Salon.
"Geopark to miejsce, gdzie występują ciekawe formy geologiczne, gdzie była kiedyś działalność górnicza, a teraz te elementy, które po tym pozostały, stanowią atrakcję turystyczną. Takie geoparki w innych krajach powstają, rozpoczynamy system powoływania tych parków w Polsce" - powiedział PAP Henryk Jacek Jezierski.
"Ten certyfikat to nadanie większej rangi obiektom geologicznym, czyli różnym formom przyrody nieożywionej, które znajdują się na terenie Łuku. Jest tam +kosmiczny+ krajobraz po byłych kopalniach węgla brunatnego. Mamy różne obiekty geologiczne. Można znaleźć ciekawe skały, to również teren atrakcyjny dla kolekcjonerów różnych elementów przyrody nieożywionej" - powiedział w środę PAP Janusz Beger ze stowarzyszenia Geopark Łuk Mużakowa.
"W sercu tego Łuku Mużakowa znajduje się obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Park Mużakowski, w związku z tym turystów pojawia się coraz więcej, są to już dziesiątki tysięcy osób. Nasze stowarzyszenie robi wszystko, by cały Łuk Mużakowa stał się ciekawym produktem turystycznym" - dodał.
Jak wyjaśnił Henryk Jacek Jezierski, w przygotowaniu jest dokumentacja kolejnych geoparków.
"W Polsce wbrew pozorom mamy bardzo interesującą budowę geologiczną. Łuk Mużakowa jest pierwszy, ale szykujemy się do wyznaczenia kolejnych miejsc. Nasze przesłanie jest takie: na geologii da się zarobić, sprzedając ją jako produkt turystyczny" - powiedział.
Łuk Mużakowa jest szczególnym tworem geologicznym powstałym podczas zlodowacenia środkowopolskiego. Znajduje się na granicy polsko-niemieckiej. Po polskiej stronie leży w powiecie żarskim (Lubuskie). Ma obszar ok. 18 tys ha i kształt podkowy.
Łuk Mużakowa jest największą w Europie moreną czołową, jedyną widoczną gołym okiem z kosmosu. Ponad stumetrowe różnice wysokości ukształtowały wąwozy, wzgórza, doliny, tarasy i przełomy rzek Nysy Łużyckiej, Skrody, Lanki i Chwaliszówki. Łuk Mużakowa jest wyjątkowym miejscem dla geologów i przyrodników. Do dziś stanowi bogaty rezerwuar piasków, żwirów budowlanych. Okolica bogata jest w zabytki przemysłowe - XIX-wieczne cegielnie, huty, młyny, które stanowią atrakcję turystyczną. RPO
PAP - Nauka w Polsce
je/ yy/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.