Ilość tlenu w atmosferze blisko związana z ewolucją zwierząt

Z ewolucją zwierząt przed 580 milionami lat blisko związany był wzrost poziomu tlenu w atmosferze - wskazuje analiza skał oceanicznych, przeprowadzona przez naukowców z Uniwersytetu Newcastle. Specjaliści badali izotopy chromu i bogatych w żelazo osadów uformowanych w oceanach. Praca na ten temat ukazała się w piśmie &quot;Nature&quot;. <br /><br />

"Ponieważ zwierzęta rozwijały się w morzu, najwcześniejsze badania były skoncentrowane na tlenie w oceanach. Nasze badanie po raz pierwszy potwierdza, że wzrost poziomu tlenu w atmosferze był siłą napędową natlenienia oceanów 580 milionów lat temu i stał się katalizatorem ewolucji większych zwierząt" - mówi dr Simon Poulton z Uniwersytetu Newcastle.

Naukowcy doszli do wniosku, że izotopy chromu zachowują się w charakterystyczny sposób, kiedy są wystawiane na działanie tlenu. Chrom był uwalniany w wyniku reakcji skał z tlenem, trafiał do wód oceanicznych i gromadził się w głębinach - uwięziony w skałach bogatych w żelazo, które stanowiły dno oceaniczne.

Wykorzystując nowe dane, zespół badaczy pod kierownictwem prof. Roberta Frei z Uniwersytetu Kopenhagi nie tylko ustalił co wywołało ewolucję zwierząt, lecz także pokazał, że tlen zaczął odgrywać istotną rolę w atmosferze znacznie wcześniej niż dotychczas uważano - czytamy w informacji prasowej uniwersytetu.

"Właściwie poziom tlenu zaczął rosnąć 2,8 miliarda lat temu. Ale nie był to wzrost stały i stopniowy. Badając dane, zaobserwowaliśmy, że sytuacja była bardzo niestabilna z krótkotrwałymi epizodami obecności wolnego tlenu w atmosferze we wczesnej historii Ziemi, i spadkami około 2 miliarda lat temu. Tlenu w atmosferze praktycznie nie było aż do drugiego wzrostu jego poziomu 580 milionów lat temu" - tłumaczył naukowiec.

Wcześniej inny zespół naukowców badał poziom tlenu w atmosferze, mierząc proporcję izotopów węgla w skałach osadowych na dnie Oceanu Atlantyckiego. Ustalił, że około 300 milionów lat temu zawartość tego gazu dochodziła nawet do 35 proc. Okres ten obfitował w olbrzymie płazy o długości 5 metrów i ważki wielkości jastrzębia. Jednak już 200 milionów lat temu tlen stanowił około 10 proc. Następne 60 milionów lat poziom wahał się między 15-18 proc. Kolejny gwałtowny wzrost nastąpił 50 milionów lat temu i osiągnął poziom 23 proc. Obecnie w atmosferze ziemskiej jest 21 proc. tlenu. KRF

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera