
<strong>Instytuty Polskiej Akademii Nauk mogą się już starać o dotacje z Programu Operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka" . </strong>We wrześniu weszło w życie zmienione rozporządzenie ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania pomocy finansowej w ramach tego programu. Na jego mocy do listy potencjalnych beneficjentów, którzy otrzymują dofinansowanie z działania 5.1 "Wspieranie rozwoju powiązań kooperacyjnych o znaczeniu ponadregionalnym", dołączone zostały instytuty PAN. Rozszerzono również katalog wydatków, które podlegają dofinansowaniu.
Taka kooperacja nauki z przemysłem ma na celu, zdaniem specjalistów z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, przejście od innowacyjnego pomysłu, do produktu, który wygeneruje zyski.
"Cieszy fakt, że do grona potencjalnych koordynatorów powiązań dołączyły instytuty Polskiej Akademii Nauk. Otwiera to nowe możliwości współpracy nauki i biznesu w formie klastra" - uważa Tomasz Sypuła, dyrektor Zespołu Wdrażania Instrumentów Finansowych PARP.
Nowe rozporządzenie ministra reguluje także kwestie dotyczące zabezpieczania zaliczek finansowanych z dotacji oraz prowadzenia konta bankowego, na którym są gromadzone pochodzące z nich pieniądze.
Ważną zmianą dla potencjalnych beneficjentów jest również dodanie nowych pozycji do katalogu wydatków, które podlegają dofinansowaniu, np. kosztów ustanowienia zabezpieczeń (takich jak poręczenie bankowe, hipoteka itp., które przedsiębiorcy muszą ustanowić, aby otrzymać zaliczkę) czy kosztów związanych z otwarciem i prowadzeniem przez beneficjenta odrębnego rachunku bankowego lub subkonta na rachunku bankowym, przeznaczonym do obsługi projektu lub płatności zaliczkowych.
PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.