Wahadłowiec Atlantis gotowy do startu

Wahadłowiec Atlantis przetransportowany został z hali montażowo-doświadczalnej kosmodromu na Przylądku Canaveral (stan Floryda) na wyrzutnię, z której ma wystartować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK). Na razie amerykańska agencja badań kosmicznych NASA zamierza rozpocząć nową misję promu kosmicznego 12 listopada, jednak wiele okoliczności może doprowadzić do tego, że data startu zostanie odłożona.

Dla pokonania trasy długości 5,4 km od hali montażowo-doświadczalnej do wyrzutni, wahadłowiec połączony z rakietą nośną, potrzebował prawie 7 godzin.NASA poinformowała, że operację tę przeprowadzono bez żadnych problemów.

Natomiast jesli idzie o datę startu Atlantisa pełnej jasności na razie nie ma. Rzecz w tym, że w listopadzie z kosmodromu na Florydzie ma nastąpić start jeszcze dwóch bezzałogowych aparatów kosmicznych. Prócz tego specjaliści NASA nadal uważnie obserwują zblizający sie deszcz meteorytowy Leonidów. Jego szczyt - jak przewiduje się - nastąpi 17 listopada.

Ponadto, w dniach 19-20 listopada sama Międzynarodowa Stacja Kosmiczna znajdować się będzie w takiej pozycji wobec Słońca, że jej połączenie z wahadłowcem może doprowadzić do przegrzania urządzeń i perturbacji w systemie dostraczenia energii elektrycznej komplesowi orbitalnemu.

Ostateczną decyzję w sprawie daty startu Atlantisa NASA powinna podjąć na podstawie wyników narady, wyznaczonej na 29 października.

Na pokładzie wahadłowca na MSK dostarczone bedą niezbędne ładunki i części zamienne do aparatyry stacji. W trakcie 11-dniowej misji członkowie 6-osobowej załogi Atlantisa trzykrotnie będą wychodzić w otwartą przestrzeń kosmiczną. YY

PAP - Nauka w Polsce

tot/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera