<strong>Uniwersytecka Komisja Akredytacyjna przyznała certyfikaty kolejnym kierunkom studiów prowadzonym przez polskie uczelnie publiczne</strong>. Uroczystość odbyła się 16 października w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Procedurę akredytacyjną dla określonego kierunku studiów wszczyna się po zgłoszeniu przez co najmniej pięć uniwersytetów wniosków akredytacyjnych. Podczas podejmowania decyzji o przyznaniu certyfikatu Komisja bierze pod uwagę: zgodność prowadzonych zajęć (wykładów, seminariów, ćwiczeń, pracowni, laboratoriów itp.) ze specjalizacją naukową i dorobkiem badawczym prowadzących je nauczycieli akademickich; liczbę studentów danego kierunku przypadających na jednego samodzielnego pracownika naukowego; zgodność programu kształcenia z zakresem wiedzy, której opanowanie jest niezbędne do spełnienia europejskich standardów wykształcenia; określenie przez uczelnię sylwetki absolwenta; posiadanie infrastruktury dydaktycznej czy prowadzenie udokumentowanej współpracy z liczącymi się ośrodkami naukowymi prowadzącymi kształcenie w zakresie analogicznego kierunku.
Każda akredytacja udzielana jest na 2 lub 5 lat.
Tym razem certyfikaty wręczono przedstawicielom następującym kierunków:
- biotechnologia, technologia chemiczna - Wydział Chemiczny Politechniki Wrocławskiej;
- chemia - Wydział Chemii Uniwersytetu Łódzkiego; - etnologia - Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego;
- filologia słowiańska - Wydziały Filologiczne Uniwersytetów: Śląskiego, Łódzkiego, Jagiellońskiego i Wrocławskiego oraz Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu;
- historia - Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie;
- nauki ekonomiczne - Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego;
- politologia - Wydział Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu;
- socjologia - Katedra Socjologii Collegium Civitas w Warszawie.
W uroczystości wzięli udział: rektor Uniwersytetu Śląskiego i zarazem przewodniczący Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich - prof. Wiesław Banyś, prorektor ds. kształcenia UŚ - prof. Czesław Martysz, prorektor ds. studenckich, promocji i współpracy z zagranicą - prof. Barbara Kożusznik, przewodniczący Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej - prof. Marek Wąsowicz, wiceprzewodniczący UKA - prof. Ryszard Cach oraz ekspert European Chemistry Thematic Network (ECTNA) - prof. Marek Frankowicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Po wręczeniu certyfikatów odbyło się seminarium poświęcone procesowi kształcenia i jego jakości. W roli prelegentów wystąpili: prof. Alicja Ratuszna z Instytutu Fizyki im. Augusta Chełkowskiego UŚ, pełniąca funkcję kierownika projektu "Uniwersytet Partnerem Gospodarki Opartej na Wiedzy" oraz mgr Paweł Pawełczyk, kierownik Centrum Kształcenia na Odległość UŚ.
PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz
agt/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.