Niesamowicie seksowne muchy

Samce i samice muszek owocowych Drosophila melanogaster (łac.) pozbawione komórek produkujących feromony stają się nienaturalnie pociągające i niezmiernie atrakcyjne dla normalnych samców tych owadów - informują naukowcy z Kanady na łamach pisma "Nature". Ich odkrycie tłumaczy rolę feromonów w zachowaniach godowych muszek.

Joel Levine wraz z kolegami z Uniwersytetu w Toronto przy pomocy manipulacji genetycznych uszkodził komórki (tzw. oenocyty), które w naskórku muszek owocowych produkują węglowodorowe feromony. Okazało się, że takie owady (samice i samce) stają się niezmiernie atrakcyjne seksualnie dla normalnych samców muszek owocowych oraz samców innych gatunków owadów.

Naturalne ograniczenia socjalne i gatunkowe można przywrócić podając muszkom pozbawionym oenocytów pojedynczy związek syntetyczny chemiczny, co wskazuje że pojedynczy związek produkowany tylko przez jeden rodzaj komórek u muszek wystarcza do zaznaczania tożsamości seksualnej owadów, a jednocześnie pozwala wyznaczyć granicę zabezpieczającą muszki owocowe przed krzyżowaniem się ze spokrewnionymi gatunkami owadów. KDO PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ

    We wtorek w nocy 9. lot testowy Starshipa

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy na tropie magnetyzmu Księżyca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera