Leki, które ratują wzrok, mogą być dostarczane do oka w bezpieczniejszy sposób dzięki tymczasowemu przełamaniu bariery pomiędzy krwią a siatkówką oka przy pomocy wirusa - informuje "New Scientist".
W AMD dochodzi do degeneracji plamki żółtej - obszaru siatkówki odpowiadającego za centralne, najostrzejsze widzenie. Wysiękowa postać zwyrodnienia plamki może prowadzić do poważnej utraty wzroku w ciągu zaledwie kilku miesięcy, a nawet szybciej. Postać sucha jest częstsza, postępuje wolno i rzadziej prowadzi do utraty wzroku.
W polu widzenia pacjenta pojawia się rosnący ubytek - mroczek centralny, dochodzi także do obniżenia ostrości wzroku. Ponieważ najczęściej choroba dotyczy najpierw jednego oka, może pozostać niezauważona, bo zdrowe oko przejmuje funkcje chorego.
O ile stosunkowo łagodnemu, suchemu AMD można w zasadzie tylko zapobiegać, rzadsze, ale niebezpieczniejsze wysiękowe AMD można leczyć za pomocą terapii fotodynamicznej lub zastrzyków wykorzystujących metody biologii molekularnej. Pozwala to nie tylko zatrzymać chorobę, ale nawet uzyskać poprawę widzenia (u ok. 30 procent leczonych).
Jednak leczenie polegające na comiesięcznych wstrzyknięciach leku do gałki ocznej samo wiąże się z ryzykiem - mniej więcej raz na 50 zabiegów dochodzi do infekcji, która może nawet spowodować utratę wzroku.
Znacznie prostsze i bezpieczniejsze byłoby podawanie leku dożylnie -tyle, że nie przepuściłaby go specjalna bariera ochronna, która oddziela naczynia krwionośne od wrażliwych komórek siatkówki.
Zespołowi Matthew Campbella z Trinity College w Dublinie udało się wyleczyć oczy myszy, czasowo osłabiając barierę pomiędzy krwią a okiem. Naukowcy wykorzystali technikę zwaną interferencją RNA (RNAi), aby zablokować wytwarzanie klaudyny-5, białka, które w normalnych warunkach zapewnia barierze szczelność.
Terapia RNAi nie jest na razie dostatecznie bezpieczna, by można ją było stosować u ludzi ponieważ przełamanie bariery następuje także pomiędzy krwią a mózgiem. Dlatego naukowcy pracują nad sposobem zablokowania produkcji klaudyny-5 wyłącznie w oku. Chcą wykorzystać terapię genową przy użyciu zmodyfikowanego wirusa, który wytwarza RNA tylko w obecności antybiotyku zwanego doksycykliną.
Docelowo pacjenci potrzebowaliby tylko jednego zastrzyku do oka, aby dostarczyć tam wirusa. Później wystarczyłyby comiesięczne doustne podawanie antybiotyku - dwa dni później można by podawać dożylnie lek na AMD. PMW
PAP - Nauka w Polsce
tot/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.