Uczelnie i instytucje

Thatcher i Bartoszewski otrzymają doktoraty honoris causa UŁ

<strong>Była premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher i pełnomocnik premiera do spraw międzynarodowych Władysław Bartoszewski otrzymają 16 października tytuły doktora honoris causa<a href="http://www.uni.lodz.pl/"> Uniwersytetu Łódzkiego</a></strong><a href="http://www.uni.lodz.pl/"> </a>- poinformował rzecznik uczelni Tomasz Boruszczak.

Thatcher miała otrzymać tytuł 22 czerwca, ale uroczystość została przełożona, bo b. brytyjska premier uległa wówczas wypadkowi i złamała rękę.

Od początku wiadomo było, że z powodu złego stanu zdrowia, była premier Wielkiej Brytanii nie będzie mogła przyjechać do Łodzi. W związku z tym otrzyma tytuł pozostając w swojej londyńskiej siedzibie. W Łodzi laudację wygłosi promotor honorowego doktoratu prof. Zofia Wysokińska. Zostanie także odtworzone nagranie wystąpienia Margaret Thatcher.

Laudację z okazji przyznania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego Władysławowi Bartoszewskiemu wygłosi były rektor Uniwersytetu prof. Wiesław Puś. Po przyznaniu tytułu prof. Bartoszewski wygłosi wykład.

Z wnioskiem o nadanie Margaret Thatcher honorowego doktoratu wystąpiła rada wydziału ekonomiczno-socjologicznego, poparły go rady wydziałów prawa i administracji oraz studiów międzynarodowych i politologicznych, które chcą w ten sposób uhonorować jej dokonania w sferze gospodarki w okresie, gdy była premierem Wielkiej Brytanii.

Margaret Thatcher była najdłużej urzędującym brytyjskim premierem w XX w. Funkcję tę pełniła przez trzy kadencje w latach 1979-1990. Była pierwszą kobietą-premierem Wielkiej Brytanii i zyskała przydomek "Żelaznej Damy". W swej polityce opowiadała się za ograniczeniem roli państwa w gospodarce i za prywatyzacją najważniejszych sektorów. Stawiała na wolny rynek i rozwój przedsiębiorczości.

O uhonorowanie tytułem honoris causa Władysława Bartoszewskiego wystąpił wydział filozoficzno-historyczny łódzkiej uczelni. We wniosku podkreślono, że profesor należy do grona najbardziej znanych i cenionych humanistów polskich. "Jego biografia jest na swój sposób typowa dla tych wszystkich przedstawicieli polskiej inteligencji, którym przyszło się zmierzyć z doświadczeniem XX-wiecznego nazistowskiego i komunistycznego totalitaryzmu" - napisano we wniosku o nadanie tytułu.

Uroczystość odbędzie się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego w dniu obchodów na uczelni Dnia Edukacji Narodowej. W trakcie uroczystego posiedzenia Senatu zostaną wręczone także Medale Komisji Edukacji Narodowej, nagrody rektora i nagrody w 10. edycji Konkursu na Najlepszy Podręcznik Akademicki wydany w 2008 r. SZU

PAP - Nauka w Polsce

hes/ jra/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera