Nasza różnorodność bierze się z różnic w ilości kopii genów

Ludzie różnią się od siebie na poziomie molekularnym. Ważnym czynnikiem wpływającym na naszą podatność na różne choroby jest indywidualna liczba kopii różnych fragmentów DNA - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii i Kanady, którzy na łamach pisma "Nature" opublikowali mapę różnic pomiędzy genomami różnych ludzi.

Każdy z nas ma dwie kopie całkowitego DNA (czyli 2 komplety chromosomów) - po jednej od każdego z rodziców, ale niektóre fragmenty genomu mogą być powielone lub usunięte, co jest powodem tzw. różnic w ilości kopii, obserwowanych w populacji. Ponadto za naszą genetyczną różnorodność odpowiadają też różnice w samym zapisie DNA czyli tzw. polimorfizm pojedynczych nukleotydów.

Matthew Hurles wraz z kolegami z Wellcome Trust Sanger Institute we współpracy ze Stephenem Schererem z The Hospital for Sick Children wToronto na podstawie badań DNA 450 osób z Europy, Afryki i Azji opracowali mapę porównawczą różnic w ilości kopii fragmentów DNA dla ludzkiego genomu.

Naukowcy wykazali istnienie 30 regionów DNA, których różnorodności pod względem ilości kopii wpływa na podatność poszczególnych osób na różne choroby, trzy z nich już na podstawie wcześniejszych badań łączono z ryzykiem różnych chorób.

Zdaniem niezależnych ekspertów praca naukowców z Wielkiej Brytanii i Kanady jest bardzo istotnym krokiem naprzód w badaniach różnorodności genetycznej ludzi i będzie teraz stanowić cenne źródło informacji na temat różnic w ilości kopii fragmentów DNA, co pozwoli dalej analizować ewolucję genomu i podstawy genetyczne różnych chorób. KDO

PAP - Nauka w Polsce

tot/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    ESA: Satelita Biomass rozłożył już swoją antenę

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: żywność ultraprzetworzona może zwiększać ryzyko przedwczesnego zgonu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera