Festiwal Nauki Małego Człowieka/ Wybuchowa chemia

Fot. B.Szumiec-Presch
Fot. B.Szumiec-Presch

<strong>Poprzez pokazy można przede wszystkim przekazać zainteresowanie. Nie ma tu nauki przez duże &quot;N&quot;. Jest zabawa, trochę kuglarstwa. To wszystko ma jednak służyć popularyzacji nauki. Chcemy zaszczepić w dzieciach zainteresowanie, zapalić iskrę ciekawości: a jak to działa, a jak mogę zrobić coś podobnego, a czy ja też mogę zostanę chemikiem? Takie pomysły kiełkują za lat kilkanaście, kiedy maturzysta zastanawia się nad wyborem kierunku studiów. Może będzie studiować na naszym wydziale?</strong> - mówił PAP Łukasz Dzieran, szef sekcji pokazów w Kole Naukowym Flogiston Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej i organizator wystrzałowych prezentacji na Festiwalu Nauki Małego Człowieka w Warszawie.

Koło Flogiston zajmuje się głównie projektami badawczymi, ale - jak zapewnił Dzieran - zrzeszonym tu studentom "olbrzymią frajdę" sprawiają pokazy dla dzieci. Zabawy mają formę widowiska, często organizowanego na wolnym powietrzu, co doskonale wpisuje się w formułę festiwalu nauki.

Jak sprawić, żeby miś-żelek przemówił? Wystarczy rozpuścić chloran potasu w próbówce i wrzucić nieszczęśnika do środka. Następuje wówczas dość gwałtowna reakcja utleniania cukrów, z których składa się żelatynowy cukierek. Miś zaczyna wydawać dźwięki przypominające szum albo gwizd. Jednak najlepiej samemu to usłyszeć i zobaczyć, o czym przekonali się goście Festiwalu Nauki zgromadzeni tłumnie przed stoiskiem Wydziału Chemii Politechniki Warszawskiej.

Animatorzy pokazali, jak można w zlewce laboratoryjnej zrobić prawdziwą burzę z piorunami. Tego jednak dzieciom nie wolny wykonywać w domu. W czasie prezentacji pojawiły się ciemne chmury, iskry wyglądające jak pioruny, niósł się też charakterystyczny odgłos gromu.

"Wykorzystujemy do tego kwas siarkowy, który tworzy pierwszą warstwę, delikatnie nalewamy na wierzch etanol, do środka wsypujemy kilka kryształków nadmanganianu potasu, który utlenia ten alkohol razem z kwasem siarkowym" - zdradził reporterce PAP Łukasz Dzieran.

Furorę wśród najmłodszych zrobił suchy lód, o temperaturze minus 78 stopni Celsjusza. Jeśli postępuje się z nim ostrożnie, jest niegroźny, ale można się nim bardzo poważne poparzyć.

"Musimy szczególnie pilnować, aby nic nie stało się widzom uczestniczącym w pokazie. Wystarczy potrzymać lód przez 15 sekund, żeby kolejne trzy miesiące przechodzić w bandażach. Ostrzegamy, ale nie chodzi nam o straszenie. Ma być widowiskowo i inspirująco" - mówił Dzieran.

Studenci pokazali dzieciom i równie mocno zaciekawionym dorosłym proces sublimacji (suchy lód nie rozpuszcza się, tylko od razu zamienia w gaz). Udowodnili, że efekt ten bywa bardzo gwałtowny. Kryształki suchego lodu włożone do butelki z ciepłą wodą, spowodowały gwałtowny wzrost ciśnienia i widowiskowe rozsadzenie butelki.

W przerwach między pokazami studenci zajmują się nieco innym wymiarem działalności popularyzatorskiej - już w gronie ekspertów. Koło Flogiston organizuje jedyną studencką konferencję międzynarodową chemików dla chemików - YoungChem, skierowaną do studentów i doktorantów chemii. W tym roku będzie się ona odbywać pod Warszawą. Jak podkreślił Dzieran, co roku prestiż imprezy podnoszą znamienici goście - eksperci prowadzący interesujące badania w dziedzinie chemii.KOL

PAP - Nauka w Polsce

agt/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowiec: im bogatsza bioróżnorodność, tym stabilniejsze i bezpieczniejsze środowisko

  • Fot. Adobe Stock

    IOŚ-PIB: różnorodność biologiczna fundamentem ochrony przyrody

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera