
<p>9 października na ekrany polskich kin trafi film "Gwiazda Kopernika" - polska produkcja animowana, w której przedstawiono dzieciństwo i początki naukowej kariery największego polskiego astronoma, Mikołaja Kopernika.</p>
Premiera filmu, w szczególnym dla astronomów czasie - podczas trwania Międzynarodowego Roku Astronomii, odbędzie się 29 września w Toruniu, mieście narodzin Kopernika, na uniwersytecie noszącym jego imię.
Opowieść o życiu - zarówno naukowym, jak i prywatnym wielkiego astronoma, dotyczy w "Gwieździe Kopernika" przede wszystkim jego dzieciństwa. W ten sposób twórcy filmu chcieli przybliżyć postać naukowca najmłodszym, ale także pokazać, jakie wydarzenia z wczesnych lat życia Kopernika miały wpływ na jego karierę jako astronoma i matematyka.
W filmie zwrócono szczególną uwagę na atmosferę naukowego ożywienia, które panowało w latach, w których dorastał, a później pracował Kopernik. Twórcy scenariusza, po licznych konsultacjach z astronomami i historykami położyli jednak nacisk na pokazanie ówczesnej astronomii jako nauki, która nie przez wszystkich była przyjmowana z pełną akceptacją.
Stąd w filmie bardzo mocno zaakcentowany jest konflikt między naukowcami - twórcami nowożytnej astronomii a zwolennikami astrologii. To starcie widoczne jest przede wszystkim w scenach ukazujących studia Kopernika na Uniwersytecie Jagiellońskim, kiedy to o młodego, bardzo zdolnego studenta walczą profesorowie astronomii i astrologii (ta ostatnia na wielu uniwersytetach, w tym na UJ, miała swoje katedry nawet do XVIII wieku).
Film został wyprodukowany w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, przy współudziale Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz firmy Kino Świat.
Za reżyserię i scenariusz odpowiadał Zdzisław Kudła i Andrzej Orzechowski, a muzykę do filmu skomponował Abel Korzeniowski. Konsultantami filmu są: od strony astronomicznej Jacek Szczepanik z Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego, od strony historycznej prof. Krzysztof Stopka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, a od strony biograficznej prof. Mieczysław Markowski z Polskiej Akademii Nauk.
W filmie można usłyszeć głosy znanych polskich aktorów, między innymi Piotra Adamczyka, Jerzego Stuhra, Anny Cieślak, Jana Peszka, Piotra Fronczewskiego czy Olgierda Łukaszewicza. JPO
PAP – Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.